Důmyslný protipovodňový systém umožní lidem klidněji spát

Náchod - Čtyřiadvacet měst a vesnic na Náchodsku společně vybudovalo v povodí řek Metuje a Úpy protipovodňový varovný systém. Díky němu budou moci rychleji reagovat na hrozící příchod velké vody. Základem varovného systému jsou ultrazvuková čidla umístěná nad hladiny řek a potoků.

„Jakmile toto čidlo naměří výšku 80 centimetrů, dostanou esemesku všichni občané, kteří jsou v zátopové oblasti,“ vysvětlil starosta Černčic Ladislav Tylš. Pokud v obci nastane problém, jsou okamžitě informovány i složky integrovaného systému. Automaticky se může spustit bezdrátový obecní rozhlas. Starostové do něj mohou promluvit prakticky odkudkoli i z mobilního telefonu a pří výpadku energie.

Náklady na varovný systém se vyšplhaly na třiadvacet milionů. „Devadesát procent je dotace od státu a Evropské unie a deset procent spoluúčast všech zúčastněných obcí,“ uvedla Zdeňka Hovorková. Konkrétně v Černčicích předpokládají, že se nedostanou přes padesát tisíc korun, což je pro obec přijatelné.

Ochranu proti vodě už má i Veselí nad Lužnicí, nejkomplikovanější v jižních Čechách

Ve Veselí nad Lužnicí už si také vyzkoušeli montáž nových protipovodňových stěn. Po miliardové škodě v roce 2002 se ničivá vlna ještě několikrát vrátila, na ochranu proti velké vodě čekalo město přes deset let. Příprava veselského opatření se považuje za nejsložitější v celém Jihočeském kraji. Netýká se totiž jenom řeky Nežárky, ale i Lužnice a Bechyňského potoka. Soubor protipovodňových opatření vyjde na 230 milionů korun, po zhruba 11 letech od první zničující povodně se konečně chýlí ke konci. Při jarním tání už bude město chránit.