Bobři škodí zemědělcům i silničářům

Jihlava - Bobři evropští, kteří se usadili u Měřína na Vysočině, způsobují svou činností škody zemědělcům i silničářům. Voda z jejich hrází zaplavuje silnici a polní cesty. Bobři vadí také místním rybářům, kterým poškozují hráz rybníka.

Co všechno může způsobit náš největší hlodavec bobr evropský, je dobře vidět nedaleko dálnice D1 u obce Měřín. Na tamním potoce vytvořili bobři dokonale utěsněné hráze z větví a bláta, kvůli jejich činnosti byly pokáceny stromy a také vznikly škody na silnici a na hrázi rybníka. „Když se podíváme, tak ta komunikace je díky trvalému podmáčení v šířce asi jednoho metru utržená a sedá si směrem k vodě,“ ukazuje poškozené místo místostarosta Měřína Ivo Rohovský.  

Bobr sice nehubí ryby, ale poškozuje hráz rybníka, proto vadí i rybářům. U Měřína se poslední zdravé stromy snaží chránit pletivem. „Chceme zachránit ty stromy, které ještě nejsou poškozené, aby neponičili všechno,“ vysvětluje měřínský rybář Jiří Vaněk. „Bobr zde má na svědomí pokácení mnoha stromů, další stromy díky nim zase uschly,“ dodává Ivo Rohovský.

Před dvěma týdny voda vystoupala tak vysoko, že zaplavila silnici spojující Měřín s obcí Černá, bobří hráz tady museli odstranit silničáři. A protože je bobr přísně chráněným druhem, tak je k bourání jeho hrází nutné povolení. „Bobr u nás nemá přirozeného nepřítele, takže jejich nějaká regulace v některých oblastech bude nutná,“ připouští Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.   

Bourání nebo snižování bobřích hrází úřady umožňují pouze na podzim.

Video Bobři škodí
video

Bobři škodí