Letos žádné stany, pražským bezdomovcům budou v zimě pomáhat terénní týmy

Praha - O bezdomovce v pražských ulicích a hromadné dopravě se budou během zimy starat speciální týmy. Magistrát zároveň zřídí dispečink, který bude pomoc společně s terénními pracovníky, dopravním podnikem (DP), městskou policií či neziskovými organizacemi řídit. Opatření na zimu vyjdou podle odhadu na 20 až 30 milionů korun. Postavit pro bezdomovce stany letos město neplánuje, je to podle něj dražší než ubytovny.

Opatření budou trvat od 1. prosince 2013 do 30. března 2014. „Cílem opatření je zvýšit kvalitu péče o zjevné bezdomovce v zimním období a koordinovat všechny aktivity,“ řekl radní Martin Dlouhý (TOP 09).

Ambicí města prý je přimět bezdomovce, aby vyhledávali sociální a zdravotní služby nebo ubytovny a nepřespávali například v MHD. Vyřešit problém bezdomovectví však prý není v silách Prahy. „Slibujeme, že každému, kdo nás kontaktuje, pomůžeme. Konec bezdomovectví nebude, to není v silách Prahy,“ poznamenal radní.

Video Brífink pražského primátora k bezdomovcům v zimě
video

Brífink pražského primátora k bezdomovcům v zimě

Jednou z novinek je vznik dispečinku, který bude provozovat Centrum sociálních služeb Praha (CSSP). Tady bude pět dispečerů, kteří budou v kontaktu se strážníky nebo DP. Když městská policie či revizor vykáží bezdomovce z MHD, zavolají poté na dispečink a dispečer na místo pošle jeden ze dvou kontaktních týmů, který bezdomovci nabídne pomoc. „Pokud nepojede tým k vykázanému bezdomovci z MHD, nebude mít volno, ale bude vykonávat běžnou terénní práci,“ řekl Dlouhý.

Dispečink bude mít zároveň přehled, kde jsou pro bezdomovce volná místa. Telefonní číslo na něj ale nebude veřejné. „Budou jej mít pouze zainteresovaní, jinak by byl dispečink zahlcen,“ řekl ředitel magistrátního odboru zdravotnictví, sociální péče a prevence Tomáš Klinecký.

Bezdomovci u vyhřívaných stanů
Zdroj: ČT24

Oproti loňské zimě neplánuje vedení Prahy vystavět pro bezdomovce provizorní stany. Ty v minulosti stály třeba na Letné nebo na Rohanském ostrově. K přespání tak bude lidem bez domova sloužit loď Hermes kotvící u nábřeží kapitána Jaroše a dvě ubytovny - jedna je v Praze 3 a druhá nově v Praze 9. „Analýza ukázala, že stan je dražší než ubytovna. Přesto jsme domluveni, že kdyby nastala nepředvídatelná okolnost, stany kdyžtak budou,“ řekl Dlouhý.

V rámci pomoci letos v Praze přibude i noční centrum pro bezdomovce. V něj se promění denní centrum Naděje u křižovatky U Bulhara. „Cíl není tu lidi držet, ale poskytnout jim základní služby a nasměrovat je na ubytovnu,“ řekl oblastní ředitel pražské Naděje Jan Kadlec. Rovněž budou rozšířeny otevírací doby dalších center Naděje i Armády spásy, která budou fungovat sedm dní v týdnu.