Desítky karlovarských hrobů jsou na prodej

Karlovy Vary - Staré nevyužívané hroby v Karlových Varech hledají zájemce. Ty, o které se jejich majitelé nepřihlásí, se radnice rozhodla prodat. Peníze využije na péči o hrobky slavných obyvatel města a celkovou opravu hřbitova. Ten byl před lety vyhlášen za kulturní památku.

Na největším karlovarském hřbitově v městské části Drahovice je pro nové hroby čím dál tím méně místa. V areálu je přitom 700 hrobek, za které nikdo neplatí nájem. Radnice podle zákona o pohřebnictví nejprve vyzvala případné majitele, aby se o ně přihlásili. „Pakliže se nepřihlásí, máme za to, že ta hrobová místa jsou volná,“ řekl náměstek primátora Jaroslav Růžička (nez.). Ve většině případů se jedná o pozůstatky po německém obyvatelstvu. 

Památkáři a historici ale nakonec povolili k prodeji jen 70 hrobů, zbylých 630 chtějí zachovat v původním stavu. „Jsou tam pohřbeni významní i méně známí lidé z Karlových Varů a okolí, některé hrobky jsou významné i z architektonického hlediska,“ popsal historik z karlovarského muzea Lukáš Svoboda.

Video Reportáž Marka Štětiny
video

Reportáž Marka Štětiny

Radnice s prodejem začala před měsícem. Zájem o hrobky je velký, ale kupující odrazuje vysoká cena a také to, že se musí postarat o uložené ostatky. „Cenová relace je kolem padesáti šedesáti tisíc korun za hrobku. Ostatky musí vyjmout pohřební služba, která je odveze na zpopelnění a pak popel v urně uloží do společného hrobu,“ vysvětlil ředitel správy lázeňských parků Miroslav Kučera.

Peníze chce město využít na péči o hrobky slavných osobností Karlových Varů. Ty největší tu mají rodiny Becherů nebo Puppů. „Tady je třeba příklad hrobky Heinricha Mattoniho - tu nikdo neplatí a veškeré náklady na údržbu jdou za městem,“ dodal Kučera.

Město navíc příští rok plánuje kompletní revitalizaci hřbitova. Za více než tři miliony korun nechá obnovit zeleň, prořezat stromy a upravit cesty.