Zámek v Olešné byl otevřen veřejnosti

Rakovnicko – Desítky lidí dnes navštívily zchátralý barokní zámek v Olešné u Rakovníka. Před měsícem ho koupil nový majitel a po dvaceti letech otevřel veřejnosti. Ta si tak mohla prohlédnout nejen jedinečné nástěnné fresky a rodové erby, ale také desítky zničených místností.

Zámek, tehdy ještě dvůr s tvrzí, stojí v Olešné od roku 1507. Dobová fotografie z roku 1915 ho zachycuje v plné kráse. V současnosti má oprýskanou omítku, rozbitá okna a propadlé stropy. Do 90. let v zámku sídlila Strojní a traktorová stanice. Noví majitelé koupili zámek za necelých šest milionů korun. Na další roky se kvůli tomu zadlužili. Chtějí v něm bydlet, podnikat a otevřít ho veřejnosti, jak prozradila spolumajitelka Martina Kříčková.

Do oprav se majitelé pustili skoro okamžitě po podepsání kupní smlouvy. Přispět na opravu může kdokoli. S pomocí radnice vlastníci zámku ale počítat nemohou. „Obec Olešná není tak veliká, není tak bohatá. Máme 550 obyvatel, 4,5milionový rozpočet a máme sami se sebou co dělat v průběhu každého kalendářního roku,“ uvedl starosta Olešné Jiří Lengyel.

Video Reportáž Pavla Pavlase
video

Reportáž Pavla Pavlase

Podle hrubých odhadů budou stát opravy 50 až 100 milionů korun. Část místností chce majitel opravit do jara a otevřít je natrvalo veřejnosti.