Zatápění benzinem stálo na Vsetínsku dva životy během dvou dnů

Vsetín – Dva lidé zemřeli během dvou dnů na Vsetínsku při zapalování v kamnech. V úterý zemřela devětapadesátiletá žena v Horní Lidči, ve středu devětasedmdesátiletý muž v Pozděchově. Oba se pokoušeli rozpálit kamna pomocí hořlaviny.

Muž v Pozděchově utrpěl popáleniny na 80 procentech těla, když se spolu s manželkou pokoušel zatopit v kotli na tuhá paliva. Podle hasičů chtěla nalít jeho manželka do kamen hořlavinu, zřejmě benzin, ihned však začala hořet i nádoba, ze které žena hořlavinu nalévala. „Poté hodili nádobu do kýble, který se muž snažil vynést ven. Oheň se ale rozšířil na jeho oblečení,“ popsal tragédii Jaroslav Olbert z Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje. Popálený muž zemřel ještě před příjezdem záchranářů.

O pouhý den dříve se stal docela podobný incident asi o deset kilometrů dále v Horní Lidči. Nepovedený pokus o zatopení stál život devětapadesátiletou ženu. „Nalévala do kamen hořlavou kapalinu, která ji potřísnila a následně se na ní také vzňala,“ přiblížil mluvčí hasičů Libor Netopil. Žena utrpěla popáleniny na 90 procentech těla. Záchranáři jí poskytli první pomoc, ve vrtulníku na cestě do nemocnice však zemřela.

Hasiči po dvou tragédiích v Beskydech vyzvali k opatrnosti při zapalování kotlů. „Hasiči znovu upozorňují na dodržování pravidel požární bezpečnosti při manipulaci s hořlavými kapalinami a při používání topidel. Jejich dodržováním tak lze předcházet vzniku škod na majetku, ale také zbytečným zraněním nebo tragédiím,“ zdůraznil mluvčí Netopil.