Praha 4 chce prodat školní pozemek developerovi, místní se bouří

Praha - Záměrem prodat školní pozemek developerovi radnice Prahy 4 vyvolala protesty obyvatel. Ti v petici odmítají výstavbu dalších bytových domů a společně s opozičními zastupiteli žádají, aby areál zůstal ve vlastnictví městské části. Radnice ale od prodeje, na kterém vydělá desítky milionů, ustoupit nechce.

Půlhektarový pozemek v Braníku dříve využívala Základní škola Jeremenkova. Městská část jí ho sebrala a teď je na prodej za vyvolávací cenu 32 milionů korun. Nabídkou radnice, že tu případný developer může stavět dvacetimetrové věžáky, jsou starousedlíci zděšeni a podepisují petici. „Je potřeba říci, že tyto pozemky byly vyvlastněny původním majitelům právě za účelem vybudování školního areálu,“ říká jeden z místních obyvatel David Stádník.

Pozemek je opuštěný už dva roky, ve sklenících přespávají bezdomovci. Podle opozičních zastupitelů by se pro něj využití našlo. „Je tam i malá budova, takže by tam klidně mohlo být komunitní centrum, o jehož využití by se dělili škola a senioři,“ myslí si zastupitel Petr Štěpánek (SZ). Ředitel školy ale nemá o areál zájem a kauzu odmítá komentovat. 

Video Reportáž Luďka Jíry
video

Reportáž Luďka Jíry

Radní ale prodej pozemku, který platí do konce listopadu, odmítají stáhnout. O případných nabídkách developerů pak nechají rozhodnout zastupitele. „Jde o nepotřebný majetek, prodejem městská část získá finanční prostředky, kterými může krýt svoje výdaje,“ říká mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas. 

Bývalý starosta a nynější opoziční zastupitel Pavel Horálek (ODS) ale tvrdí, že peněz má městská část na účtech dost. Prodávat areál je podle něj zbytečné. „Když jsem byl starostou, tak se počítalo s tím, že tato část školského areálu se využije pro školku,“ dodává.