Oprava D1 i v prosinci? Stavbaři žádají o prodloužení termínu

Divišov (Benešovsko) – Práce na dálnici D1 možná neskončí ani posledního listopadu, o kterém dosud ministerstvo dopravy hovořilo jako o nejzazším možném termínu. Stavební firma Eurovia, která připravuje modernizaci dálničního úseku Šternov–Psáře, chce požádat o prodloužení výjimky, která jí umožňuje částečně omezovat provoz, až do 20. prosince. Ministerstvo rozhodne v pondělí na setkání se zástupci firmy.

Na víkend se uzavírky ještě zvětší

O víkendu a v pondělí se krátkodobě rozšíří omezení v úseku Lhotka – Velká Bíteš. Zatímco v sobotu se ještě bude jezdit obousměrně dvěma jízdními pruhy, v neděli od 7 do 16 hodin a v pondělí od 10 do 17 hodin bude směr na Prahu průjezdný pouze jedním jízdním pruhem.


Na přerušení prací na všech modernizovaných úsecích dálnice D1 nejpozději od 1. prosince trvalo ministerstvo dopravy kvůli zimní údržbě. Teď však úřad připustil, že lze uzavírku na dálnice upravit tak, že zůstane i potřebná šířka pro zimní údržbu. Ministerstvo však uváží povolení dalších prací mezi Šternovem a Psáři, pouze pokud stavbaři dosadí například betonová svodidla a značení, které vydrží nápor sněhu.

Podle mluvčí Eurovie Petry Kučerové je potřeba v přípravných pracích, které umožní na jaře začít s ostrou modernizací jízdních pásů dálnice D1, pokračovat i v prosinci kvůli vícepracím, které vznikly při překládání kanalizace. Dělníci ve výkopu nečekaně objevili staré potrubí, které museli odstranit. Stavební jáma tak je zhruba o polovinu větší, než být měla. Navíc bylo při odstraňování starého potrubí třeba rozkopat odvodňovací žlábek, který teď před zimou u dálnice chybí a je třeba obnovit ho, zdůvodnila firma svoji žádost o prodloužení výjimky.

ŘSD chystá letos ještě jednu sérii oprav

Kromě velké modernizace probíhají na D1 i drobnější opravy. Ředitelství silnic a dálnic se rozhodlo, že před zimou ještě opraví vozovku na dvou místech – 25. a 39. kilometru ve směru na Brno. O víkendu a část příštího pracovního týdne – od 16. do 21. listopadu – se zde proto bude jezdit pouze jedním jízdním pruhem.


Přípravné práce probíhají i na dalších úsecích dálnice D1, jejich dodavatelé ale počítají s tím, že práce ukončí k 30. listopadu.

Modernizace D1 proběhne postupně na 21 úsecích od Mirošovic po Kývalku, práce na prvním z nich začaly letos 9. května. Jízdní doby se během prací prodloužily, nenaplnily se však obavy z nepřetržitého obřího dopravního kolapsu, naopak si ŘSD mohlo bez obav dovolit části dálnice opakovaně na víkendovou noc a nedělní dopoledne zcela uzavřít kvůli demolicím mostů.

ČT o opravě D1: K dispozici jsou speciální stránky, Facebook i Twitter

Všechny zprávy České televize o modernizaci dálnice D1 naleznete na speciálních stránkách dejednicka.cz. Naleznete na nich také přehled a mapy právě modernizovaných úseků. Informace o modernizaci D1 nabízí ČT také prostřednictvím speciálního facebookového profilu a účtu na Twitteru, kde mohou informace o dění na rozkopané dálnici sdílet také řidiči.