Cheb zatím nemá jistou onkologickou léčbu po roce 2015

Karlovy Vary – O nákupu nové techniky za více než 100 milionů korun pro chebskou nemocnici uvažuje Karlovarský kraj. Chce tak zvýšit její šanci na udržení onkologické léčby po roce 2015. Pojišťovna tvrdí, že novou smlouvu uzavře, bude-li nemocnice naplňovat technické a personální požadavky. Kraj po ní ale chce garanci, že smlouva v případě nákupu nového vybavení skutečně bude.

Karlovarský kraj je v Česku jediný, který nemá komplexní onkologické centrum. Péči o pacienty s různými typy nádorů ale zajišťuje chebská nemocnice, která provozuje chemoterapii a radioterapii. Každoročně obsluhuje až 650 nových pacientů, kteří možnost léčit se v Chebu oceňují – jinak by museli do Plzně nebo až do Prahy. „Není to žádná legrace, protože najet ty kilometry by bylo obtížné. Čím blíž zařízení je, tím je to pro pacienta výhodnější,“ uvedl pacient, který se před deseti lety začal v Chebu léčit s rakovinou prostaty.

Za dva roky ale hrozí, že už v Chebu rakovinu léčit nebudou. Vyprší smlouva se zdravotními pojišťovnami a nová zatím není. Podle mluvčího VZP Oldřicha Tichého nebude důvod smlouvu neprodloužit, „pokud nemocnice bude naplňovat technické a personální požadavky“. Karlovarský kraj proto připravuje modernizaci vybavení pro léčbu v Chebu – zakoupí lineární urychlovač a další zařízení za více než 100 milionů korun. Vedení kraje ale váhá – obává se, aby pojišťovna neobrátila. „Chceme po zdravotní pojišťovně garanci, že nám bude péči hradit i po roce 2015,“ uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Miloslav Čermák (ČSSD).

Mluvčí pojišťovny uvedl, že kraj dostane závazné stanovisko do konce roku. Smlouva by mohla být na dalších osm až deset let.

Video Marek Štětina o onkologické léčbě v Chebu
video

Marek Štětina o onkologické léčbě v Chebu