Na výstavu betlémů dorazily propracované figury i svatá rodina temelínská

Jindřichův Hradec – Korek, ořešákové dřevo, ale i Jaderná elektrárna Temelín – to vše je na soutěžní výstavě betlémů v Jindřichově Hradci. Zlatý nožík Tomáše Krýzy si letos odvezl náchodský betlémář Zdeněk Farský. Na výstavě je však i na šest desítek dalších betlémů – od malých dětských až po velká vyřezávaná díla.

Zlatý nožík Tomáše Krýzy je trofej pro tvůrce nejkrásnějšího betlému, ale také připomínka jindřichohradecké betlémářské tradice – místní punčochář Krýza vytvořil největší mechanický betlém světa. Většina jeho následníků jsou – tak jako ostatně i Krýza sám – amatéři. Koníčku však někteří věnují všechen svůj um. „Dostal jsem se k tomu úplnou náhodou. Když jsem trávil dětství u babičky na Landštějně, zatoulal jsem se do malé dílny, která zbyla po mém zesnulém dědovi,“ nastínil Roman Galek, který se svým betlémem z ořešáku získal jednu z cen – již potřetí za sebou.

Některé betlémy na jindřichohradecké výstavě jsou rozsáhlé a pečlivě propracované, jiné sázejí na vtip – novátorská  je třeba  svatá rodina u chladicích věží temelínské elektrárny. Nejmenší dílo je sotva centimetrové a jeden dětský betlém je celý z korkových zátek.

Soutěž o nožík Tomáše Krýzy přitáhla betlémáře z celého Česka – ale nejen odtud. „Většina je z celé České republiky od Aše až ke slovenským hranicím, část autorů je ze Slovenska a část autorů máme z Rakouska,“ shrnula kurátorka výstavy Alexandra Zvonařová.

Video Kristina Vrkočová o výstavě betlémů
video

Kristina Vrkočová o výstavě betlémů