Mníšek pod Brdy terorizují divočáci, město chystá mohutný odstřel

Mníšek pod Brdy (Praha-západ) – Plošný odstřel divokých prasat se chystá v Mníšku pod Brdy a okolí. Zvířata jsou přemnožená, odvažují se i do obydlených částí města, kde ohrožují lidi a ničí majetek. První naháňka je v plánu v sobotu, v té době by lidé neměli chodit do lesa.

Divoká prasata jako by již v Mníšku pod Brdy zdomácněla – tu jsou k vidění u pošty, tu na sídlišti, přišla i na náměstí. Setkání s prasaty ovšem jsou pro obyvatele Mníšku často nepříjemná a navíc zvířata páchají velké škody. „Vrátili jsme se ze zimní dovolené a měli jsme úplně rozoranou zahradu. Půlka byla nepoužitelná,“ popsal Lukáš Nádvorník, který se potom podílel na vzniku petice za odstřel prasat, kterou podepsalo téměř celé město – čtyři tisíce lidí. Setkání s prasaty se zatím obešla bez lidských zranění, k úhoně ale již přišli čtyři psi. „Pes běžel na volno, zvednul bachyni s mladýma, bachyně při obraně těch mladých toho psa napadla,“ řekl strážník Tomáš Balej.

Obyvatelé Mníšku tvrdí, že se divočáci přemnožili i proto, že myslivci situaci podcenili. Ti to odmítají a tvrdí, že prasata střílejí, kdy mohou. „Myslivci nezaspali, chodí pravidelně, jak můžou, na své stanoviště a černou zvěř střílejí,“ zdůraznil myslivec Jaroslav Brabenec.

Radnice teď chce problém rázně vyřešit a společně s ostatními obcemi a všemi mysliveckými honitbami v regionu chystá dvě velké protiprasečí ofenzívy – v sobotu 30. listopadu a pak 14. prosince. V lesích během odstřelu nebude bezpečno, lidé by se jim měli vyhýbat. Myslivci očekávají, že zabijí na 200 zvířat. Město proto osloví restaurace a prodejce masa.

Video Lucie Rosí o divočácích v Mníšku pod Brdy
video

Lucie Rosí o divočácích v Mníšku pod Brdy