Obhájit poštovní pobočku by podle nových kritérií mohl být problém například pro Kučeř na Písecku. Obec nemá školu, matriční ani stavební úřad a už vůbec ne 2 500 obyvatel. Jen vzdálenost nejbližší pobočky by mohlo zachování pošty podpořit. Minimální hranici deseti kilometrů ale přesahuje o pouhých 300 metrů. „Naše pošta je už na seznamu zrušení dlouhé roky,“ říká starosta Kučeře Bohuslav Bartůněk.
Česká pošta by ale podle Bartůňka měla spíše přehodnotit své hospodaření. „Ráno v osm se pošta otevře, v jedenáct přijede Česká pošta, která odveze to, co tady vybere a vzápětí na to přijede auto s doručovatelkami,“ popisuje každodenní harmonogram starosta Kučeře. Podobný názor má i starosta nedalekých Bernartic Pavel Souhrada. „Myslím si, že by se měli pracovníci vedení pošt zamyslet nad tím, jak hospodaří,“ míní.

Reportáž Kristiny Vrkočové
Nové nařízení o minimálním počtu pošt by měla vláda projednávat v prosinci, platit by mělo už od prvního ledna. Česká pošta prý ale v souvislosti s nařízením zatím žádné konkrétní kroky neplánuje. „Česká pošta samozřejmě počká na rozhodnutí vlády, a potom teprve uvidíme, jakým způsobem se poštovní síť v ČR upraví,“ říká mluvčí pošty Marta Selicharová.
„Budu iniciovat dopis generálnímu řediteli pošt, aby nepřemýšleli o rušení pošt v malých sídlech,“ říká starosta Kovářova Pavel Hroch. A za venkovské pobočky bude bojovat dál i Svaz měst a obcí. Například kritérium dojezdové vzdálenosti by se podle něj mělo změnit na sedm kilometrů a požadovat bude i úpravy už platné prováděcí vyhlášky.