Demolice v Milovicích se protahuje, začne nejdříve na jaře

Milovice - Bourání zchátralých budov po sovětské armádě v blízkosti Milovic na Nymbursku letos určitě nezačne. Firma, která si bývalý vojenský prostor včetně letiště od Středočeského kraje pronajala, totiž čeká už několik měsíců na povolení. Údržba areálu ji přitom ročně stojí jeden milion korun. Proces zdržují i anonymní stížnosti. Hejtmanství už proto sestavilo i speciální komisi, která plánované demolice prověří. 

Domy pro víc než sto tisíc lidí chátrají a mizí mezi stromy. Území si pronajala společnost Mladá RP před třemi lety. „Protahuje se to velmi, jsme nervózní z toho, že se v areálu bývalého vojenském prostoru v Milovicích už léta nic neděje,“ říká Jan Skopeček (ODS), předseda kontrolního výboru Středočeského kraje. „My bourat chceme, protože nájemní smlouvu plnit chceme. Nebourá se zatím proto, že demoliční výměry ještě nejsou platné, byť o demolice požádáno bylo,“ říká Lukáš Zach, jednatel Mladá RP, s.r.o.

Z plánu na sluneční elektrárnu k projektu letiště

Z milovického letiště se původně měla stát obří sluneční elektrárna. Místní ji nechtěli, a tak její vznik úřady zastavily. Od té doby si společnost láme hlavu s tím, co s areálem udělá. Teď mluví o malém vnitrostátním letišti. „Samozřejmě, když tam budou létat malá letadla, a ne ta velká, tak to nikomu nevadí,“ uvedl Lukáš Pilc (ODS), starosta Milovic.

Opuštěné domy po ruské armádě v Milovicích
Zdroj: ČTK
Autor: Vatka Jiří

K zemi půjde více než 300 domů

Společnost musí do dvou let zbourat přes 300 domů. S odstraňováním stromů dnes začala. Její snahu prostor vyčistit komplikují i stížnosti lidí a dohady úředníků. „Vzhledem k tomu, že neustále chodily nějaké anonymy, tak jsme se rozhodli na úrovni rady zřídit kontrolní skupinu, která bude na rámec úřad kontrolovat plnění této smlouvy,“ uvedl Marcel Chládek (ČSSD), náměstek hejtmana Středočeského kraje. Demolice by měly začít příští rok na jaře.

Video Demolice v Milovicích se odkládá
video

Demolice v Milovicích se odkládá