Středočeské Ratenice otevřely muzeum – virtuální a největší takové v Evropě

Ratenice (Kolínsko) – I malé obce otevírají místní muzea. Nejsou ale ve velkolepých výstavních síních, nýbrž na Internetu. Zřejmě největší obecní virtuální muzeum v celé Evropě nově otevřely středočeské Ratenice.

Pětisethlavé Ratenice otevřely jedno z největších muzeí v Evropě – alespoň podle počtu vystavených dokumentů. Expozice vznikala tři roky, přispěla řada místních obyvatel. Teď ji může navštívit kdokoli – není přitom třeba vytáhnout paty z pokoje. Je na Internetu. „Naším cílem bylo prezentovat místní historii, ukázat, že vesnička, která za sebou nemá velkou historii, má svou vlastní historii,“ uvedl spoluautor muzea Pavel Rek.

Virtuální muzeum tak uchovává výpovědi pamětníků a historické fotografie, které lze ihned srovnat se snímky současnými. Mezi poklady patří desítky let stará fotografie režiséra Miloše Formana, který v Ratenicích trávil prázdniny. Nejenom tento snímek nalezla současná majitelka usedlosti, kam jezdil budoucí oscarový režisér za bratrem, spolu s dalšími historickými fotografiemi před čtyřmi lety na půdě. „Je tam spousta takových zajímavých kufříků a neprozkoumaných zákoutí. Takže je možné, že tam na nás ještě něco čeká,“ podotkla majitelka usedlosti Martina Macháčková.

Díky přispění jejímu a dalších obyvatel Ratenic má obecní virtuální muzeum 900 dokumentů. Mnoho kamenných muzeí mu tak může jen závidět.

Video Pavel Pavlas o ratenickém obecním muzeu
video

Pavel Pavlas o ratenickém obecním muzeu