Svršky pro charitu: Zimní oblečení pro bezdomovce přineste na Žižkov

Praha – S nadcházející zimou začíná krizové období pro bezdomovce. Nedostatek oblečení může pro lidi bez přístřeší znamenat i smrtelné nebezpečí. Ostatní jim ale mohou pomoci tím, že jim obnošené svršky věnují. Letos poprvé veřejnou sbírku organizuje Centrum sociálních služeb v Praze v Chelčického ulici na Žižkově. Zájemci tam mohou přinést především zimní oblečení, deky a spacáky každý den od 10 do 14 hodin až do 13. prosince.

Sbírka oblečení v této podobě má v Praze premiéru. Centrum sociálních služeb si od ní slibuje, že se jí podaří nasytit poptávku bezdomovců zejména po zimním oblečení, spodním prádle a botách. „Naši klienti se pohybují na ulici, mnohdy mají jedno jediné oblečení, které je špinavé, mokré. Takže my toto oblečení poté rozdáváme v podobě terénních programů, na nočních ubytovnách, noclehárnách i na lodi Hermes,“ upřesnil ředitel Centra sociálních služeb v Praze Tomáš Ján. Bezdomovci ale kromě samotného oblečení potřebují i spacáky a deky.

Dispečink pomůže efektivně koordinovat pomoc bezdomovcům

Včerejším dnem byl také zahájen provoz speciálního dispečinku, který koordinuje pomoc pro lidi bez domova především v dopravních prostředcích, ale také na ulici. Funguje zejména pro hlídky městské policie a dopravní podnik. „Koordinujeme a máme přehled o volných kapacitách jednotlivých služeb, ať už to jsou denní centra, noclehárny a terénní programy, které jsou do toho zapojeny. Celkem je to dvanáct služeb,“ uvedl vedoucí dispečinku Tomáš Janoušek. Pokud tedy revizor vyhodí bezdomovce z dopravního prostředku, zavolá zároveň i pověřeného pracovníka, který si černého pasažéra převezme a ví, kam tohoto člověka zavést.

V Praze je do programu zapojeno dvanáct center a terénní programy. Centrum sociálních služeb pak včera otevřelo novou noclehárnu pro lidi bez přístřeší ve Vysočanech s kapacitou až sto osob. Zprovozněno bylo i noční centrum u Bulhara, které běžně funguje čistě přes den. „Kapacita zařízení je dvacet míst a slouží pro lidi, kteří nechtějí využívat nocleháren, ale potřebují se vykoupat, ošetřit nebo potřebují nové čisté a suché oblečení,“ dodal Janoušek.

Video Sbírka oblečení pro bezdomovce tématem Studia 6
video

Sbírka oblečení pro bezdomovce tématem Studia 6