Teplo z Temelína zatím České Budějovice vyhřívat nebude

České Budějovice - Minimálně o sedm let se odkládá výstavba horkovodu do Českých Budějovic, díky němuž by část města mohlo vytápět odpadní teplo z temelínské elektrárny. Podle původního plánu měla být zahájena už za rok. Projekt za dvě miliardy ale není pro místní teplárnu ekonomicky výhodný. S využitím odpadního tepla z chlazení reaktorů přitom počítali už socialističtí projektanti počátkem 80. let.

Temelínský horkovod měl zásobovat teplem tři sídliště, tedy zhruba 15 tisíc bytů. Budějovice ho ale vyškrtly ze svých krátkodobých plánů, projektem se začnou zabývat nejdříve po roce 2020. Do té doby musí upravit 130 kilometrů potrubí pod městem, aby dodávku vůbec dokázalo pojmout. Radnice, která drží ruku na městských ventilech, zpoždění potvrdila. „Nedá se očekávat, že by do konce tohoto či snad příštího roku měl projekt hotová všechna povolení,“ konstatoval primátor města Juraj Thoma (HOPB).

Temelínští energetici stavbu 25 kilometrů dlouhého teplovodu schválili už v loňském roce, zelenou dostala i od ministerstva životního prostředí. Proti byli ekologičtí aktivisté, ti teď rozhodnutí budějovického magistrátu vítají. „Teplovod nemá velký ekonomický smysl v době, kdy není rozhodnuto o dalších reaktorech,“ myslí si Edvard Sequens ze sdružení za záchranu životního prostředí Calla.

Video Projekt temelínského tepla se odkládá
video

Projekt temelínského tepla se odkládá

Nový horkovod by mohl stabilizovat ceny tepla v krajském městě. Teplárna by navíc nemusela spálit ročně 100 tisíc tun hnědého uhlí. Podle správců výměníků běžná domácnost za teplo ročně zaplatí 18 tisíc korun, tato cena by se v následujících letech neměla výrazně měnit.

Temelín posílá teplo zatím jen do Týna nad Vltavou, město spojuje s elektrárnou nadzemní potrubí. Na jeho rozvody energetici napojili 470 domů a dva tisíce bytů. V případě Českých Budějovic by ale potrubí vedlo pod zemí a nijak by nenarušovalo ráz krajiny.