Náledí Moravu neochromilo, smrtelná nehoda táborskou silnici však ano

Olbramovice (Benešovsko) – Na silnici I/3, která spojuje České Budějovice s Prahou, zemřel ráno řidič nákladního auta. Jeho vůz se u Olbramovic srazil s jiným nákladním autem, jeho řidič utrpěl těžké zranění. Ve středních Čechách se tak stala nejvážnější nehoda rána, během kterého meteorologové varují před náledím – to se však má tvořit na východní a severní Moravě a ve Slezsku. V Jeseníkách či Beskydech sice vozovky skutečně namrzají, silničáři je ale udržují průjezdné, v oblasti se tak stalo jen minimum nehod.

Uprostřed Česka vzniklo frontální rozhraní. V západní části země se tak teploty pohybují kolem šesti až osmi stupňů nad nulou, na východě hrozí náledí. Výstraha ČHMÚ platí do 10:00 pro Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj. Frontální rozhraní se během dnů má rozpadat. Bude to znamenat pokles teplot na úroveň, která se od prosince spíše očekává. Zatímco v úterý mají být podle meteorologů maxima 5 až 8 stupňů Celsia (ale na severovýchodě země jen 2 stupně), ve středu už to bude jen 1 až 5 stupňů. Změny teplot by ale neměl provázet ani silný vítr, ani vydatnější srážky.


Nehoda dvou nákladních aut na silnici I/3 se stala před 5:00 a uzavřela důležitý tah zhruba na čtyři hodiny. S počasím zřejmě nehoda nesouvisela, podle policejní mluvčí Štěpánky Zatloukalové bylo příčinou s největší pravděpodobností přejetí jednoho z nákladních aut do protisměru. Jeden řidič zemřel, druhý skončil těžce zraněný v nemocnici v pražském Motole. Po deváté se podařilo zprůjezdnit silnici jedním pruhem, kyvadlově se potom jezdilo ještě dvě hodiny.

Tam, kde platí varování před náledím, je na silnicích klid. Náledí se vytvořilo hlavně na vyšších horách na Moravě a ve Slezsku, ale postupně ustupuje a silničáři udržují komunikace sjízdné. „Možnost námrazy hrozila hlavně v oblasti Červenohorského sedla, Zlatých Hor a Videl, sypače do těchto oblastí vyjely,“ popsal dispečer šumperské správy silnic.