Čápi z Dobřan neodletěli na jih, podobné případy se opakují

Dobřany - Dva čápi bílí zůstali i na zimu v Dobřanech na Plzeňsku. Podle ornitologů to není až taková výjimka, stejná situace nastala už dříve. Čápi jsou schopní zimu přečkat, pokud ale napadne sníh, neseženou dostatek potravy. 

„Stává se to každý rok a normální to není. Vidět po zasněženém poli v listopadu, prosinci či lednu chodit čápa nebo dokonce dva čápy bílé najednou, je v našem zeměpisném pásmu tak trochu rarita, ale za posledních deset let bohužel i reálná věc,“ uvedl Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice živočichů.

Loni přebýval čáp v zimě u Kdyně na Domažlicku, předloni na Tachovsku a v Chebu, předtím u Blovic na Plzeňsku, případů je za posledních 15 let více. Ve Vícenicích u Náměště nad Oslavou zůstává jedna čápice dokonce pravidelně. Místní ji pojmenovali Bedřiška. 

Důvod, proč čápi neodlétli, ornitologové přesně neznají. Makoň se domnívá, že jsou to slabí jedinci, kteří by dalekou cestu nezvládli. „Podle mého to pak není dobře ani pro samotnou přírodu, ani populaci čápů bílých,“ tvrdí.

Tam, kde zůstal přes zimu pár, hnízdí zhruba o měsíc dříve než ostatní čápi. To ale není dobré pro mláďata a úspěšnost hnízdění. Na další generace se také přenáší netypické chování. Slabší nemigrující ptáci navíc díky časové výhodě zabírají atraktivní hnízdní lokality později přilétajícím čápům, kteří jsou ale díky schopnosti zvládnout dlouhou cestu pro budoucnost populace víc žádoucí.

I když se plzeňští zvířecí záchranáři snaží čápy z Dobřan odchytit a monitorovat jejich pohyb, Makoň se přiklání spíše k tomu ponechat vše na přírodních zákonitostech. „Pokud mají přežít a být dobrým základem pro nově vznikající populaci čápů u nás celoročně se vyskytujících, tak to musí zvládnout sami a bez lidské pomoci,“ dodal.