Jedy a výbušniny v Setuze děsí Lovosice, k úklidu se ale nikdo nemá

Lovosice (Litoměřicko) – Továrna bývalé Setuzy u lovosického nádraží skrývá podle České inspekce životního prostředí množství nebezpečných látek – jedů i výbušnin. K odpovědnosti ani likvidaci nebezpečných chemikálií se ale nikdo nehlásí. Do přehazované mezi novým vlastníkem průmyslového areálu, městem a státem se nově přidal i Ústecký kraj, na situaci ale nic nezměnil.

Zdraví nebezpečný chlorparafin a rtuť, prudce jedovatý brom, samozápalný bílý fosfor a kyselina pikrová, která je výbušnější než trinitrotoluen, spočívají v sudech na dvoře a v laboratoři továrny u nádraží v Lovosicích. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) poukázala, že nebezpečné látky nejsou nijak zabezpečeny, například mohutný výbuch tak může způsobit kdokoli, kdo pronikne do opuštěného areálu.

Někdejší továrnu Setuzy koupila společnost Wowitra, která tvrdí, že jediné, co v areálu mělo být, jsou sudy s bioolejem. Firma zahájila demolici, ČIŽP ji však v září přerušila, dokud se chemikálie nezlikvidují. Odpovědnosti za nebezpečné chemikálie se Wowitra snaží zbavit. „Neneseme odpovědnost za věci, které zde uložil někdo jiný,“ uvedl mediální zástupce Wowitry Jan Bučko. Společnost podle něj do odstranění výbušnin a jedů odmítá investovat. Podle Jany Moravcové z ČIŽP by se ale právě vlastník měl o látky postarat. „V první řadě by odpovědnost za stav ve svém areálu měla nést společnost, jíž areál patří,“ podotkla.

Nebezpečných látek v areálu uprostřed města se chce zbavit v prvé řadě lovosická radnice. Požádala o pomoc Ústecký kraj, který sice slíbil, že městu pomůže, odmítl ale vyhlásit stav nouze, jak město žádalo. „Konat musí především město Lovosice,“ řekla mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.

Lovosice samotné peníze na likvidaci velkého množství chemikálií nemají. Radní proto najmou znalce, kteří spočítají, kolik by odstranění jedovatých chemikálií stálo. Pak se město na bezpečný úklid areálu pokusí získat dotace.

Video Jan Stuchlík o likvidaci chemikálií v Setuze
video

Jan Stuchlík o likvidaci chemikálií v Setuze