OBRAZEM: Herci bez domova a jejich představení Malý princ

Praha – Hlavní nádraží v Praze patřilo dnes večer hercům bez domova. V rámci kampaně, která má upozornit na problémy spojené s bezdomovectvím a sociálním vyloučením, představil soubor DivaDno slavnostní premiéru Malého prince. Lidé bez domova se v neděli také naposled vžijí do role moderátorů předpovědi počasí v České televizi.

Pro všechny lidi z ulice a příznivce divadla byl kulturní sál nad Fantovou kavárnou otevřen od 16. hodiny odpolední. Bylo připraveno občerstvení, charitativní dražba a zábava. Akce je pořádaná divadlem bez domova DivaDno, jako vyvrcholení celoroční činnosti. Je součástí kampaně proti bezdomovectví a chudobě, kterou DivaDno organizuje ve spolupráci s ČT.

Program

  • 16:00 – Otevření sálu
  • 16:30 – Představení souboru Bohém
  • 18:00 – Doprovodný program (promítání a další osvěžující chvilky)
  • 19:30 – Slavnostní premiéra představení souboru DivaDno – Malý princ 
  • 21:00 – Zahrají a zazpívají speciální hosté Oldřich Kaiser a Dáša Vokatá

Video Lidé bez domova hráli divadlo v Praze na hlavním nádraží
video

Lidé bez domova hráli divadlo v Praze na hlavním nádraží

Lidé bez domova hráli divadlo v Praze na hlavním nádraží

13.12.2013 U

Rozhovor s Janem Malcem a Emilem Jírou

V Ostravě startuje unikátní projekt Armády spásy ReShare

Jan Malec, místopředseda sdružení DivaDno:

„Byl to strašně hektický a náročný měsíc, ale fantastický. Ty příležitosti, které jsme dostali, naši herci využili a opravdu jim to pomohlo. Pomohlo jim to získat sebedůvěru a popularitu u veřejnosti, najednou z nich jsou hollywoodské hvězdy. Pokud jsme se snažili dokázat, že umí věci, které bychom od nich nečekali, tak se nám to povedlo.“


Diváci mohli vidět slavnostní premiéru Malého Prince, kterou herci nacvičovali zhruba dva měsíce. „Nebylo to složité rozhodování,“ řekl k výběru hry Jan Malec. „Ta knížka vypovídá o přátelství, o potřebě sounáležitosti, o tom, že když je člověk sám, nemusí ani přežít. Je potřeba se ptát, abyste porozuměli světu. Exupéry říká, že nejlíp vidíte srdcem, a to doufám, že se nám povedlo,“ vysvětlil Malec.

Po ukončení jednoznačně největšího projektu souboru, se DivaDno opět vrátí ke své dennodenní práci. „Naším cílem je dát seberealizaci a sebeúctu našim hercům. Chceme co nejčastěji vystupovat a jezdit po Česku, aby naši herci nemuseli myslet na to, že když nemají střechu nad hlavou, že jim je špatně,“ dodal Malec.

Díky projektu, na kterém se podílela Česká televize, přicházejí noví a noví lidé, kteří by se souborem DivaDno chtěli hrát. „Buď je to předtím nenapadlo, nebo se báli, jestli mohou. My je rádi vezmeme mezi sebe, kvůli tomu to děláme,“ vítá nové herce Malec.

Nových projektů pro lidi bez domova je v republice více. Například v Ostravě byl spuštěn projekt Armády spásy ReShare. Organizátoři chtějí nabídnout lidem bez domova práci, ale i trénink v třídění oblečení ze sběrných kontejnerů. Armáda spásy jich má po Ostravě 25, později se rozšíří i do dalších měst.

Dobrovolnická organizace DivaDno pracuje s lidmi bez domova. Pomáhá jim dosáhnout jejich cíle se osamostatnit a žít plnohodnotný život. Vystoupení souboru DivaDno pomáhají hercům-klientům odstraňovat faktické i psychické bariéry a ukazují jim jejich místo v majoritní společnosti.


Pozvánka na Bezdomovecký den s premiérou
Zdroj: zpravyopocasi.divadno.cz