Praha 12: Radnice prý zhodnotila soukromý pozemek o 120 milionů

Praha – Radnice městské části Praha-Modřany zhodnocuje pozemek soukromému developerovi, který u Pražského okruhu plánuje výstavbu vil. Místní zastupitelé totiž odsouhlasili změnu územního plánu, kterou se zvýší kód zastavěnosti v dané oblasti. Jak upozorňuje opozice, znamená to i zvýšení ceny pozemku. Údajně až o 120 milionů korun.

Osmihektarový pozemek u dálnice v Komořanech před lety získali od hlavního města developeři, kteří jsou propojeni s fotbalovým klubem Slavia. Slibované vilky ani centrum pro handicapované děti ještě ani nezačali stavět a radnice Prahy 12 už se postarala o zhodnocení jejich pozemku. Tím, že zvýšila kód zastavěnosti.

„I tu plochu, která měla zůstat jako zeleň, chce změnit na obytnou. Takže ze 72 milionů se zvýší hodnota pozemku asi na 190 milionů,“ upozorňuje místostarostka městské části Eva Tylová (Změna pro Prahu 12).

Zvýšení kódu zastavěnosti sice ještě musí schválit magistrát hlavního města, starosta Petr Prchal (TOP 09) ale už teď kritiku odmítá. „Nevidím velký problém v tom, aby se tam stavělo,“ říká. Podobně se vyjádřil i projektant Petr Vaculík, podle kterého se pozemek nachází u budoucího napojení na Pražský okruh. „Tady se nabízí to území využít trošku intenzivněji,“ myslí si Vaculík.

Jenže – aby mohl být dálniční nájezd vybudován, musí město odkoupit část pozemku developera zpět. Taková praxe, kdy Praha nejdřív pozemek prodá a potom část odkupuje zpátky, se některým komunálním politikům nelíbí. „Je jasné, že to mělo být vyloučeno z prodeje,“ míní Tylová. O směně pozemku, nebo jeho vyvlastnění budou pražští zastupitelé rozhodovat příští rok.

Video Luděk Jíra o zhodnocení soukromého pozemku v Praze 12
video

Luděk Jíra o zhodnocení soukromého pozemku v Praze 12