Technologické práce na Blance pokračují, smlouva je v pořádku

Praha – Společnost ČKD Praha DIZ bude pokračovat v osazování technologií v tunelovém komplexu Blanka pod severozápadním okrajem pražského centra. Právní posudky označily smlouvu města s ČKD za platnou – na rozdíl od smlouvy s firmou Metrostav, která má na starost stavební část Blanky. Nehrozí tak přerušení prací. Metrostav naopak o minulém víkendu rozestavěné tunely vyklidil, protože mu Praha přestala platit.

Zkontrolovat smlouvu na dodávku technologické části tunelu Blanka nechal pražský magistrát i samotný dodavatel a oba posudky se shodly, že je kontrakt platný. „Je jasné, že právní názor Prahy a společnosti ČKD je shodný, smlouva je tak platná se skutečností hraničící s jistotou,“ řekla mluvčí magistrátu Tereza Králová. Město proto vyplatí společnosti ČKD Praha DIZ 200 milionů korun, které jí dluží za práce z doby, kdy o platnosti pochybovalo, a příprava tunelu bude pokračovat.

Obě strany ještě nechají právníky překontrolovat dodatky, které ke smlouvě uzavřely, výsledky by měly být do konce týdne.

Nic se ovšem nemění na tom, že práce v Brusnickém, Dejvickém a Bubenečském tunelu ani na Trojském mostě – které spolu s úpravami okolních ulic a prostranství tvoří celek Blanky – stojí. Stavební firma Metrostav práce přerušila, protože jí město neplatí, dluží již 2,155 miliardy korun, a stavbu také neřídí. Podle Metrostavu nelze v práci pokračovat, dokud zastupitelé neschválí nutné změny projektu. Magistrát odmítá zaplatit nebo schválit úpravy, protože smlouvu s Metrostavem považuje za neplatnou. Právě proto se Metrostav obrátil na rozhodčí soud, který má rozhodnout, zda jsou smlouvy Prahy s firmou platné.

Pauza přitom přišla v době, kdy jsou stavební práce podle primátorského náměstka Jiřího Nouzy (TOP 09) téměř hotové. „Pro provoz tunelového komplexu Blanka stavebně chybí jednotky procent, alespoň u podzemní části,“ uvedl Nouza s tím, že v nadzemní části chybí k dokončení tunelu o něco více.

Nouza informoval, že město v minulém týdnu podalo žalobní odpověď k rozhodčímu soudu, soude se jí ale ještě zabývat nezačal. „Dovolím si předpokládat, že v lednu bychom měli mít výsledek,“ myslí si ale Nouza. „V žalobní odpovědi jsme zpochybnili do jisté míry platnost smluv,“ dodal s tím, že město také chce, aby soud Metrostavu nařídil pokračování v pracích.

Video Rozhovor s Jiřím Nouzou
video

Rozhovor s Jiřím Nouzou