Stavební úřad povolil demolici pražského hotelu Praha

Praha - Stavební úřad Prahy 6 povolil demolici hotelu Praha. Proti rozhodnutí se mohou účastníci odvolat. Úřad dnes rozhodnutí zveřejnil na úřední desce. Demolici odmítá část odborníků a veřejnosti. Na začátku prosince již úřad rozhodl o demolici části hotelového komplexu.

Žádost o demolici investor podal na konci srpna. Na místě hotelu Praha chce podle mluvčího PPF Radka Stavěla obnovit park, který byl v místech do sedmdesátých let minulého století, nyní ovšem nebude přístupný veřejnosti. Ve spodní části hotelového areálu, tedy v místech garáží, má vzniknout propojení se sousední nemovitostí a pozemkem takzvaného areálu Hadovka. Zde vznikne základní škola a gymnázium Open Gate po vzoru stejného areálu v Babicích u Prahy.

Historik architektury Zdeněk Lukeš

„Mně osobně je jedno, jestli ten hotel bude zbourán, nebo nebude. Považuji ho za průměrnou stavbu. Víc mi vadí ten urbanismus, protože ta budova je umístěna mezi rodinnými domy na Hanspaulce, je to monstrum mezi drobnou architekturou.“


Stavební úřad již 5. prosince povolil odstranění objektu s více než 60 garážemi a skleníkem a budovy jižní vrátnice s hospodářským dvorem a bránou. O zbourání samotného hotelu rozhodoval v souběžně vedeném řízení. Nyní se mohou lidé proti rozhodnutí odvolat, mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši to dokonce očekává.

Budova má být rozstříhána speciálními stavebními stroji, firma také plánuje vystavění protihlukových stěn. Podle rozhodnutí stavebního úřadu bude mít PPF na zbourání rok. „Před zahájením prací bude spuštěna webová stránka s informacemi o průběhu prací souvisejících s odstraněním bývalého hotelu a dalších budov v areálu, i o budoucích záměrech vlastníka s pozemkem,“ uvedl mluvčí PPF Radek Stavěl. Stromy na pozemku podle něj zůstanou zachovány kromě tří, které nepůjde zachránit.

Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera investuje do řady odvětví od bankovnictví a finančních služeb přes pojišťovnictví, nemovitosti, oblast energetiky a těžbu nerostů, zemědělství, maloobchodní služby až po biotechnologie. Působnost PPF sahá ze střední a východní Evropy přes Rusko až do Asie. Loni skupina hospodařila s čistým ziskem 727 milionů eur (18,9 miliardy korun) a ke konci roku 2012 vlastnila aktiva v hodnotě zhruba 21,5 miliardy eur.


Hotel Praha byl postaven na konci 70. let. Až do listopadu 1989 sloužil potřebám komunistické strany a československé vlády. Mnozí ho proto vnímají jako symbol předlistopadové éry.

V minulosti se v hotelu ubytovala řada známých lidí, například v roce 1995 zde pobýval během natáčení filmu Mission Impossible americký herec Tom Cruise. Hotel Praha měla jako místo pro svá soustředění v oblibě také česká fotbalová reprezentace.


Začátkem letošního roku hotel koupil nový majitel s úmyslem jej zbourat. Vzápětí skupina teoretiků, umělců, architektů a památkářů podala na ministerstvo kultury návrh na jeho prohlášení za kulturní památku. Ne všichni odborníci s tím ale souhlasí, historik architektury Zdeněk Lukeš například v tisku uvedl, že stavbu považuje za průměrnou architekturu.

Hotel Praha stojí v klidné části Dejvic, nedaleko Evropské třídy. Otevřen byl v květnu 1981 a až do listopadu 1989 sloužil potřebám komunistické strany a československé vlády, používal se například pro ubytování zahraničních delegací. Architektonická soutěž na návrh hotelu byla vypsána v roce 1971 a zvítězil návrh čtveřice renomovaných architektů Jaroslava Paroubka, Arnošta Navrátila, Radka Černého a Jana Sedláčka. Samotná výstavba začala v roce 1975. Hotel přišel na tehdy astronomických osm set milionů korun.

Vítězný projekt vycházel z vlastností svažité parcely, někdejší Petschkovy zahrady, o rozloze 100 000 metrů čtverečních. Půdorys hotelu navazuje na vrstevnice a pětipatrová budova přirozeně přechází do přilehlé rozlehlé zahrady. Při stavbě se uplatnily nejkvalitnější dostupné domácí technologie a materiály, například lustry navrhl slavný sklářský výtvarník Stanislav Libenský, nábytek pochází mimo jiné od uznávaného interiérového designéra Zbyňka Hřivnáče. Každý kus nábytku byl vyroben podle originálního návrhu.

Zastavěná plocha hotelu Praha je přibližně 9 000 metrů čtverečních, na kterých je kromě konferenčních sálů nebo restaurace 136 neobvykle rozlehlých pokojů včetně téměř čtyřsetmetrového prezidentského apartmá. Pokoje směřují k jihu a nabízejí jedinečný výhled na Pražský hrad.

Veřejnosti se hotel otevřel teprve po roce 1989, když se stal majetkem pražského magistrátu. Ve správě jej měla Praha 6, která jej v roce 2002 (starostou byl Pavel Bém; ODS) prodala za půl miliardy korun společnosti Falkon Capital. Ta se dostala do povědomí veřejnosti, když v roce 2001 od české vlády odkoupila miliardový ruský dluh.