Výstava představuje podstávkový dům, sudetský fenomén

Ústí nad Labem – Takzvané podstávkové domy jsou stále populárnější. Stavěly se pouze v tehdejších Sudetech a časem chtějí památkáři usilovat o jejich zápis na seznam památek UNESCO. Život v nezvyklých domech popisuje i nová výstava v Ústí nad Labem.

Domy se jmenují podle takzvané podstávky, nosné dřevěné stolice, která přenáší váhu střechy a roubeného patra do sloupů a skrze ně až do země. Všechny podstávkové domy mají stejné rozložení místností, z hlavní síně se chodí od světnice a chléva. Bývá tu i velká pec na chleba.

Domy se začaly stavět v 18. století. V pohraniční jsou jich tisíce, mnoho z nich ale poničila vlhkost nebo červotoči. Původní obyvatelé byli navíc po válce odsunutí. Nadšenci si dnes tato stavení kupují, aby v nich žili stejně jako jejich původní obyvatelé. Třeba Ondřej Šanc koupil ruinu před deseti lety a vrací ji do původní podoby.

Výstava bude v Ústí nad Labem k vidění do konce května. Pak se stane putovní. Skončit by měla ve stodole Ondřeje Šance, který každý rok na jeden den otevírá svůj podstávkový dům komukoli, kdo přijde.

Video Petra Tachecí o podstávkových domech
video

Petra Tachecí o podstávkových domech