Brandýs i Stará Boleslav bojují o nové obchody

Brandýs nad Labem - Stará Boleslav (Praha-východ) – Kuriózní spor nastal v Brandýse nad Labem - Staré Boleslavi. V boleslavské části by chtěli, aby někdo postavil nové nákupní centrum – žádnému obchodníkovi se tam však nechce. Nákupní centrum naopak má vzniknout v Brandýse nad Labem, tam však zase obchod nechtějí nájemci pozemků, kde by měl vzniknout.

Nový supermarket je ožehavým brandýským tématem již asi šest let. Investor ho chtěl nejprve postavit v klidové části u nemocnice, pak mu ale radnice nabídla pozemek na okraji města. To ale odmítají majitelé dvaceti zahrádek, které dnes na místě stojí. „Zahrádky tam máme hodně dlouho, zhruba 30 let,“ poukázal jeden ze zahrádkářů Jan Marek.

Radnice, která pozemky zahrádkářům pronajímá, váhá, ale vábí ji nabídka investora, že jí za zahrádkářskou kolonii dá dvakrát větší pozemek v centru. „Myslím, že by se město této možnosti nemělo vzdávat,“ naznačil starosta Ondřej Přenosil (ODS). O situaci budou ve středu jednat zastupitelé, zástupce investora Jiří Pěchota je ale přesvědčen, že město prostor pro nový obchod poskytne. „Zahrady jsou dočasně pronajaty k užívání s vědomím toho, že se jedná o průmyslovou zónu a jednoho dne se tam bude něco stavět,“ poukázal.

Zatímco se však obchodníci důrazně tlačí na okraj Brandýsa nad Labem, na druhé straně souměstí naopak po novém nákupním centru marně volají. „Celá Stará Boleslav má pouze jedno jediné místo, kde je jakési obchodní centrum nebo nákupní středisko,“ podotkl Zdeněk Adámek, spoluautor petice za nové nákupní centrum, již podepsalo na 1 600 lidí.

Do Staré Boleslavi ale žádný obchodník nechce, podle starosty Přenosila to všechny společnosti odmítly. „Brandýská část je živější, je zde více osídlení a obchodních příležitostí,“ zdůvodnil Jiří Pěchota.

Video Pavel Pavlas o brandýském nákupním centru
video

Pavel Pavlas o brandýském nákupním centru