Kroměřížská nemocnice dostane 30milionový úvěr

Kroměříž – Krajští zastupitelé schválili úvěr kroměřížské nemocnici ve výši 30 milionů korun. Nemocnici hrozí, že se dostane do insolvence, nemá hotovost, uvedl hejtmanův náměstek Lubomír Nečas (SPOZ). Podle něj je však také třeba zvýšit majetek nemocnice vkladem nemovitostí. Nemocnice hospodařila na konci října se ztrátou 30 milionů korun.

Kraj pošle nemocnici peníze ještě do konce roku, aby vyřešila akutní problémy. Úvěr je splatný do konce příštího roku. „Tím se zažehnají akutní rizika. Především se ale musí vedení nemocnice snažit upravit jednání s pojišťovnami, aby příjmy byly vyšší. Ekonomika nemocnice se musí změnit, proto jsme také vyměnili ekonomickou náměstkyni,“ řekl Nečas. Celkové závazky nemocnice činí podle něj 100 milionů korun, majetek nemocnice je asi 250 milionů korun.

Ředitel nemocnice Sládek: Úhradová vyhláška je jedna z nejhorších za deset let

Ve špatné ekonomické situaci jsou také další nemocnice zřizované krajem s výjimkou uherskohradišťské, která bude stejně jako loni hospodařit vyrovnaně. Její ředitel Petr Sládek však nedávno uvedl, že i ona měla problémy, od pojišťoven letos získala o 71 milionů korun méně. Úhradová vyhláška je podle ředitele jedna z nejhorších za posledních deset let. Celkově budou nemocnice na konci roku hospodařit se ztrátou 250 milionů korun, uvedl Nečas. Nejvyšší ztrátu vykazuje zlínská krajská nemocnice, na konci října činila 171 milionů korun. 

Video Josef Kvasnička: Kroměřížská nemocnice dluží přes 60 milionů korun
video

Josef Kvasnička: Kroměřížská nemocnice dluží přes 60 milionů korun

Dluh je nahrazen jiným dluhem

Ztráta nemocnic bude letos rekordní od roku 2003, kdy nemocnice začal spravovat kraj. Loni jejich hospodaření skončilo se ztrátou 78 milionů korun. Letošní zvýšení podle Nečase způsobila špatná úhradová vyhláška a zvýšení DPH na zdravotnický materiál. 

Opozice hospodaření nemocnic kritizuje dlouhodobě, podle primářky a zastupitelky Lenky Mergenthalové (STAN/TOP 09) se jen dluh nahradil jiným dluhem. „Je třeba předložit strukturu ztráty a kdo za ni může,“ uvedl lidovecký zastupitel Ludvík Hovorka, který poukázal také na to, že se ve zlínské nemocnici stále zvyšuje počet zaměstnanců. Podle zastupitele Stanislava Blahy (ODS) se peníze stále jen „lejou do černé díry“, zastupitel Michal Špendlík (STAN/TOP 09) uvedl, že „záplatování není žádná strategie“. Podle hejtmana Stanislava Mišáka (ČSSD) jde však o celostátní problém.

Nečas upozornil, že chce udělat analýzu vedení zlínské nemocnice, které je ve funkci od června. Nemocnici vede Pavel Calábek, který předtím působil jako ředitel kroměřížské nemocnice. Dozorčí rada podle Nečase stále nedostala podrobnou zprávu a plán stabilizace nemocnice. „Pokud se to nepodaří, zvažujeme i personální změny ve vedení nemocnice,“ řekl Nečas.

Kraj chce svým nemocnicím od příštího roku ulevit i vytvořením organizace pro společný nákup léků, ročně tím chce ušetřit 150 milionů korun.