Policie v Hřensku odhalila distributory drog

Ústí nad Labem – Policie a celníci rozkryli organizovanou skupinu distributorů drog z Děčínska, která zásobovala německý trh. Při prohlídkách kriminalisté zajistili sedm kilogramů pervitinu, dva kilogramy marihuany a stovku tablet extáze.

Případ před rokem odstartovaly informace německé policie, že ve Hřensku na Děčínsku se ve velkém množství prodávají drogy, které končí u německých uživatelů. Drogy podle policie distribuovala pětice mužů, čtyři z nich jsou vietnamské národnosti.

„Jeden z cizinců měl sklad v pískovcové jeskyni, kromě drog jsme tam našli například i váhy,“ doplnil zástupce ředitele odboru pátrání Generálního ředitelství cel Jiří Trousil. Dealeři drogy nepřeváželi jen auty, ale podle celníků využívali stejné prostředky jako překupníci v 80. letech. „Ta nostalgie je v tom, že nepoužívali dopravní prostředky, ale zcela nenápadně využívali chodce, kteří si vzali jako na turistiku batoh a překračovali hranice,“ doplnil Trousil.

Další distributory drog zadržela německá policie. „Na německé straně bylo zadrženo 16 osob, které nakupovaly drogy na českém území a převážely je do Německa, sedm kilogramů marihuany a tři kilogramy krystalu,“ informoval Trousil. 

Organizátory kriminalisté obvinili z distribuce drog, některé z nich stíhají jako organizovanou skupinu. Čtyři cizince poslal soud do vazby, poslední obviněný je stíhaný na svobodě. Kromě drog zajistili celníci osobní automobil a více než 60 tisíc eur (přes 1,6 milionu korun) v hotovosti.

Distributoři se dostávají do německého vnitrozemí

Podle kriminalistů se čeští distributoři drog dostávají dále do německého vnitrozemí. „Dřív jsme zjišťovali takovou praxi, že ti, kdo kupovali drogy, byli především z pohraničí, nicméně čím dál častěji zjišťujeme, že se to rozkřiklo po celém Německu, a dostáváme se častěji ke klientele, která je z většího vnitrozemí,“ vysvětlil Trousil.

Kvůli množícím se případům distribuce drog posílí krajská policie protidrogové týmy. „Chceme od příštího roku posílit týmy ve všech okresech o jednoho až dva lidi,“ řekl náměstek ředitele krajské policejné správy Bohumil Kotas. Policie z Ústeckého kraje navíc spolupracuje s německou stranou v rámci skupiny Labe, která čítá pět českých a pět německých policistů. Kromě případů distribuce drog se zaměřuje i na krádeže.