Štola z mšenské přehrady se vypořádá s jabloneckými povodněmi

Jablonec nad Nisou – Velká voda je pro Jablonec nad Nisou menší hrozbou než dosud. Povodí Labe dokončilo protipovodňová opatření za 380 milionů korun, která ochrání Jablonec až před stoletou vodou v Lužické Nise a padesátiletou v Bílé Nise. Klíčovým prvkem je nová štola pod městem, která dokáže rychle odvádět vodu přitékající do mšenské přehrady.

Po dvou letech práce se Jablonci nad Nisou ulevilo hned dvojnásobně. Nejenže jsou mnohem lépe chráněni před záplavami, ale navíc skončily podzemní práce, které některým Jabloneckým doslova nedávaly spát. Lidé si při ražbě štoly stěžovali na hluk a otřesy i praskání domů. „Technologie odstřelů byla něco, s čím tady nikdo neměl zkušenost, a bylo to samozřejmě cítit,“ přiznal i jablonecký primátor Petr Beitl (ODS).

Výsledkem je stavba, díky které by se neměla opakovat velká povodeň z roku 2010, nebo dokonce taková záplava, jaká postihla Jablonec koncem 19. století. Kvůli ní vznikla počátkem minulého století samotná přehrada Mšeno, nedávná pohroma ale ukázala, že to nestačí. „Myšlenka byla taková, že pokud se podaří vyřešit odtok vody přehrady 35 kubíků za vteřinu, tak by měl Jablonec z velké části po problémech,“ uvedl bývalý jablonecký místostarosta, který stavbu již před devíti lety prosadil. Podle mluvčí Povodí Labe Jany Burianové je systém, kterým se v Jablonci odvádí velká voda, „v podmínkách České republiky do značné míry unikátní“.

Nová štola pod jabloneckými ulicemi je dlouhá 1,3 kilometru. Součástí protipovodňových opatření bylo také rozšíření Pasecké štoly, která naopak přivádí do přehrady vodu z Lužické Nisy. Konečně o 146 centimetrů se zvýšil i jez na Bílé Nise, což umožní zvýšený průtok do přehrady přes Loučenskou štolu až na 15 metrů krychlových z původních 12. „Dopracovali jsme dílo, které před více než sto lety vytvořili naši předci. Z obou Nis můžeme přivádět do přehrady Mšeno postavené na počátku 20. století podstatně více vody než dříve a novou štolou odvádět pod zastavěnou částí města bezpečně pryč,“ shrnul generální ředitel Povodí Labe Marian Šebesta.

Štola ze mšenské přehrady má ochránit Jablonec před povodněmi
Zdroj: ČTK
Autor: Radek Petrášek

Kromě kritiky hluku a otřesů při ražbě nové štoly přicházely na stavbu stesky také od lidí z okolí jezu na Bílé Nise. Ti si stěžovali, že jeho zvýšení způsobilo letní zatopení domů v okolí. Povodí Labe to však odmítlo, za zatopením byla podle něj zvýšená spodní voda v důsledku vydatných srážek.

Nová protipovodňová opatření prospějí nejen Jablonci, ale díky němu jsou lépe chráněny také sousední Vratislavice nad Nisou a Liberec. Nákladný projekt byl financován z programu Protipovodňová opatření ministerstva zemědělství.