Rumburský místostarosta je ve vazbě, k obviněním přibylo vydírání

Rumburk – Do vazby poslal soudce rumburského místostarostu Darka Švába obviněného z útisku a podněcování k trestnému činu a nově i vydírání. Podle soudu hrozí, že by Šváb mohl ovlivňovat svědky. Za mřížemi je rumburský místostarosta od středy, dva dny strávil v cele předběžného zadržení, kam ho odvedli policisté přímo z radnice.

Podle policistů měl rumburský místostarosta během loňské pracovní porady pobízet městské strážníky k nekalým praktikám při výkonu povolání a zastrašovat je. Děčínský deník uvedl, že strážníci potom začali chodit na výslechy a na posledním jednání zastupitelstva Šváb přiznal, že ho stíhá policie.

Policejní mluvčí Petra Trypesová upřesnila, že si Darek Šváb vyslechl obvinění koncem listopadu. Obvinění se zprvu týkalo útisku a podněcování k trestnému činu, po Švábově zadržení ještě přibylo obvinění z vydírání. 

Teď už je místostarosta Rumburku ve vazbě. Po dvou dnech v cele předběžného zadržení ho tam poslal soudce. „Obviněný byl vzat do vazby koluzní, je dáno nebezpečí, že by mohl ovlivňovat svědky,“ řekl dozorující státní zástupce Lukáš Otipka.

Podle Otipky hrozí Darku Švábovi za činy, z nichž ho policie viní, dva až osm let vězení. Koho měl místostarosta vydírat, nechtěl státní zástupce říct. Z paragrafů trestního zákona, pro které je Šváb stíhán, ale vyplývá, že osmiletý trest za vydírání hrozí obviněnému „spáchá-li takový čin na svědkovi, znalci nebo tlumočníkovi v souvislosti s výkonem jejich povinnosti“.

Není jasné, jak dočasné místostarostovo uvěznění ovlivní chod města. Starosta Jaroslav Trégl uvedl, že je schopen krátkodobě zastat i povinnosti svého zástupce. Je otázka, zda se obviněním a uvalením vazby na Švába bude zabývat i zastupitelstvo na mimořádném jednání. „Buď ho svolám sám, pokud se na tom s kolegy dohodnu, nebo pokud o to požádá více než třetina zastupitelů,“ poznamenal starosta Trégl. O situaci chce starosta jednat s radními a zástupci všech stran a hnutí, které v rumburském zastupitelstvu jsou.

Dvaačtyřicetiletý Šváb je považován za jednoho z nejvlivnějších místních politiků ve Šluknovském výběžku. Místostarostou za ČSSD se poprvé stal už jako sedmadvacetiletý, pak byl zvolen ještě třikrát. Kromě místostarostenské funkce ještě působí jako ředitel místní Lužické nemocnice.