Námraza lámala tunové sloupy, nadále hrozí náledí

Praha – Meteorologové varují před náledím, které se s výjimkou jihu Čech i Moravy bude tvořit v celém Česku v noci i v sobotu dopoledne. Led tak bude vládnout zemi již druhý den. Dnes se tvořila ledovka a námraza. Kvůli té zejména na Vysočině padaly stromy, ale i mohutné sloupy elektrického vedení – něco takového energetici nepamatují. Potíže tak vznikly v dopravě i zásobování proudem.

Po vypršení platnosti výstrah na ledovku a silnou námrazu se může Česko rychle nadechnout, mráz ale brzy opět udělá své. Od půlnoci do sobotního poledne bude platit nová výstraha na náledí, které se bude tvořit ve všech krajích s výjimkou Jihočeského, Jihomoravského a Zlínského. „V noci na sobotu se na povrchu vlhkých komunikací může místy vytvořit náledí. Na jihu, kde v průběhu pátečního dne předpokládáme menší četnost srážek, se vyskytne jen ojediněle,“ uvedl ČHMÚ.

Problémy, které souvisejí se střídáním denních teplot nad nulou, kdy taje sníh nebo prší, a nočních mrazů, kdy vzniklá voda zase namrzá, mohou pokračovat i později. „V noci na neděli 22. prosince počítáme s obnovováním inverze a zároveň zesilováním větru, zejména na severu území. V tomto případě není vyloučena tvorba nové námrazy,“ upozornili meteorologové. Kvůli kluzkým cestám proto doporučují řidičům a chodcům obezřetnost, při oblevě je mohou ohrozit i padající kusy námrazy. Ta může také lámat větve stromů nebo trhat dráty elektrického vedení.

Na Vysočině byly problémy na železnici i silnicích, nešel ani proud

V pátek poznamenal mráz především Vysočinu. Až do odpoledne byly bez elektřiny dvě stovky domácností v obcích u Velkého Meziříčí. Vedení popraskalo, když spadly sloupy vysokého napětí. „Námraza na vodičích se udržela, nabalila se a došlo potom k pádu stožárů,“ popsal mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha. Oprava se táhla, nakonec se ale podařilo dodávky obnovit před setměním. „Dodávku elektřiny se do obcí Křelov a Ruda u Velkého Meziříčí podařilo obnovit kolem 15:00. Lidé byli po výpadku bez proudu asi 18 hodin,“ podotkl mluvčí Vácha. Dodal, že energetici incident, kdy by kvůli námraze padaly sloupy, nepamatují.

Prasklý sloup elektrického vedení
Zdroj: ČT24

Kvůli popadaným stromům a sloupům byly také uzavřené dvě silnice na Třebíčsku a Žďársku. Zprůjezdnit je se podařilo rovněž až odpoledne. Bez komplikací nebyl na Vysočině ani provoz na železnici. V 05:30 padl strom do kolejiště mezi Sedlejovem a Třeští na Jihlavsku. Provoz na trati se podařilo obnovit krátce po 06:00. Bez proudu zůstává už od včerejška stále asi 200 odběrných míst ve dvou obcích u Velkého Meziříčí.

Video Události o náledí a námraze
video

Události o náledí a námraze

Problémy na Vysočině nastaly již ve čtvrtek. Kolem 19:00 byly kvůli silné námraze a poškození elektrického vedení bez proudu podle odhadu energetiků asi tři čtvrtiny domácností Velkého Meziříčí na Žďársku, kde žije skoro 12 tisíc obyvatel. Během hodiny energetici zajistili dodávky z jiných trafostanic. "Bez proudu je však pořád asi 200 odběrných míst v obcích Křelov a Ruda u Velkého Meziříčí. Dělníci pracují na opravách poškozeného vedení.   

Při havárii spadlo poblíž Velkého Meziříčí celkem 13 stožárů, přes něž je vedena hlavní energetická tepna pro celou oblast. Distribuční společnost už ale zajistila zásobování elektřinou přes vedení nižšího napětí. Do doby opravy původního vedení vystaví montéři náhradní přenosovou trasu. Nouzové stožáry budou po nutných geodetických a statických přípravách vystavěny během několika dnů.

V Bystřici nad Pernštejnem spadl ve čtvrtek večer strom na zaparkovaný osobní vůz. Událost se obešla bez zranění osob. Popadané stromy komplikují dopravu na Vysočině i dnes. Asi 30 událostí v souvislosti s počasím řešili hasiči na Vysočině od dnešní půlnoci do 10:00. Celkový počet výjezdů tak od středy překročil stovku. „Nejvíce událostí stále řešíme na Žďársku a Třebíčsku,“ řekla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. Na některých místech museli hasiči ze silnic odstraňovat i několik vzrostlých stromů. Taková situace se stala například u obce Sviny, Tasova, Jívoví, Nových Dvorů nebo Polničky na Žďársku. Na Třebíčsku zaměstnaly popadané stromy hasiče například u Předína, Odunce nebo Šebkovic.