Smlouvy o dotacích jsou totiž sepsány tak, že za zpoždění při proplácení nehrozí úřadu žádné sankce. Právě to zachránilo smysl regionálního programu, jehož účinnost na rok a půl vypadla. Úřad přestal peníze posílat poté, co audit našel chyby v jejich rozdělování. Znovu se přijímání žádostí rozjelo letos v září. „Vyplatili jsme v letošním roce 3,1 miliardy korun. Nedlužíme prakticky nikomu,“ tvrdí předseda řídicí rady ROP Severozápad Petr Navrátil (ČSSD).
Úředníci jsou ale od začátku prosince zavaleni novými žádostmi o dotace. Už nyní je jasné, že na všechny se nedostane. Například menší města žádají skoro čtyřikrát více, než je pro ně v dotačním programu peněz. Úředníky tak čeká nelehký úkol: vybrat z dotačních projektů ty nejkvalitnější.
Ke komu nakonec peníze poputují, rozhodnou hodnotitelé, kteří byli k projektům počátkem týdne přiděleni tajným losováním. Například Teplice jsou ale dlouhodobě k evropským dotacím obezřetné. „Všichni zastupitelé a starostové riskují, protože to zpracování těch dotací je tak nejasně napsané, že kdykoliv kdokoliv bude chtít, tak v tom najde chyby,“ říká tamní primátor Jaroslav Kubera.
Osm lidí, kteří stáli na počátku skandálu a podle obžaloby se pokusili manipulovat rozdělování peněz, stane před soudem příští rok. Mezi nimi je bývalý náměstek hejtmanky Pavel Kouda (ČSSD) a také tři už bývalí ředitelé Úřadu regionální rady Petr Vráblík, Pavel Markvart a Petr Kušnierz. Některým z nich hrozí až dvanáctileté vězení. Kušnierz si už odpykává pětiletý trest za přijímání úplatků. (Více zde)
Program se podařilo odblokovat letos poté, co Karlovarský a Ústecký kraj přistoupily na návrh ministerstva financí a souhlasily se zaplacením korekcí za chyby při rozdělování dotací. Kraje zaplatí 900 milionů korun, z toho Karlovarský zhruba 308 milionů korun a Ústecký 598 milionů.
