Důstojná základna pro zlínské hasiče je na obzoru

Zlín - Hasiči ze Zlínského kraje brzy získají nové výcvikové středisko. Areál za dvanáct milionů vyrůstá na dvoře jejich zlínské stanice. Záchranáři tak už nebudou muset kvůli základnímu tréninku jezdit po soukromých objektech.

Záchrana lidí ze sutin nebo evakuace školy kvůli nahlášené bombě. Cvičení, které připravuje nejen hasiče na mimořádné události. Podobná cvičení mají hasiči ve Zlínském kraji několikrát do roka. Dosud je museli složitě domlouvat s majiteli objektů a jezdili po celém regionu. Vlastní cvičiště totiž neměli. Teď už ale cvičné středisko mají. 

Zatím prázdný dům na dvoře zlínské hasičské stanice bude do dubna vybaven tak, aby základní výcvik mohli hasiči absolvovat tady. „Takovou specialitou nového střediska bude místnost pro imobilní osoby spojené se zásahem,“ říká Radek Polášek z HZS Zlínského kraje. 

V obytných místnostech pak hasiči často zasahují při naprosté tmě. I tuto situaci tady dokážou nasimulovat. Hromada sutin zase pomůže při nácviku záchrany zavalených lidí. Stejně dobře jako hasiči využijí areál i policisti z řad pohotovostního a eskortního oddílu nebo pořádkové jednotky. Ti reálné zásahy nacvičují takřka denně. „Věřím tomu, že výcvik tím, že bude takto dostupný, nabere na intenzitě,“ uvádí mluvčí Policie ČR Uherské Hradiště Aleš Mergental. 

Zlínské cvičiště nabízí záchranářům nespočet možností pro výcvik. Plameny ale odsud nikdy šlehat nebudou. Kvůli blízké zástavbě budou tyto zásahy muset hasiči stále jezdit cvičit až do Zbirohu na Rokycansku.

Video Centrum pro hasiče Zlínského kraje
video

Centrum pro hasiče Zlínského kraje