Sesuvy skal dál trápí Karlovarsko

Karlovy Vary - Karlovarský kraj trápí sesuvy svahů a skal. Do jejich zabezpečení už správci silnic a chodníků investovali stovky milionů. Na vyřešení situace by ale potřebovali přes miliardu. Jedinou šancí na opravy tak zůstávají evropské dotace.

Třetího června 2013 silnici mezi Karlovými Vary a Kyselkou zasypala hromada hlíny a kamení. Na místo museli přispěchat speciálně vycvičení lezci. Ti na nepřístupných místech uvolnili balvany, které hrozily zřícením. Karlovarský kraj leží v hornatém terénu, který protíná údolí Ohře a Teplé. Silničáři ví o sedmi lokalitách, kde při deštích padá ze svahů kamení. „Dochází k narušení skály, která se utrhne a upadne. U svahů je to častější tam, kde na nich probíhala nějaká činnost. Ty svahy jsou potom obnažené,“ vysvětluje hlavní dispečer Správy a údržby silnic Karlovarského kraje Josef Bulka. „Ty nestabilní svahy potom hrozí, že se z nich může najednou uvolnit velká část zeminy a kamení. To je velice nebezpečné pro každé projíždějící auto nebo chodce,“ dodává mluvčí HZS Karlovarského kraje Martin Kasal.

Nejhorší úseky u Lokte už silničáři opravili. Teď shánějí další peníze na zabezpečení údolí Ohře. „V současné době máme podaný projekt a soutěžíme o peníze na opravu skalních masivů na Kyselku. Je to za víc než sto milionů korun,“ upozorňuje náměstek pro dopravu Karlovarského kraje Petr Navrátil. 

Padající kameny a příkré srázy trápí i Karlovy Vary. Do zabezpečení skal a opěrných zdí investuje město každý rok 25 milionů korun. Na opravy by přitom radní potřebovali 1,5 miliardy. „V současné době má město Karlovy Vary ve své správě zhruba 1 000 opěrných zdí. Zhruba 8 % z nich je ve velmi havarijním stavu,“ zdůrazňuje náměstek karlovarského primátora Petr Bursík. 

Náměstek primátora odhaduje, že zabezpečit většinu svahů na území města potrvá nejméně sedm let.