Palachův rodný dům se změní v interaktivní muzeum

Všetaty – Rodný dům Jana Palacha se po 45 letech od jeho smrti změní v muzeum. Poslanci v rozpočtu na příští rok našli podle Mladé fronty Dnes speciální dotaci 6 milionů korun. Právě za tu se dům koupí a předělá na interaktivní muzeum. Student filozofie Jan Palach se upálil 16. ledna 1969 na protest proti netečnosti obyvatel k sovětské okupaci.

Rodný dům Jana Palacha ve Všetatech je opuštěný a prázdný. Palacha zde připomíná pouze bronzová pamětní deska. Iniciativa Národ pohasl se snaží přeměnit domek na muzeum přes dva roky. Projektu letos výrazně pomohl poslanec František Laudát (TOP09), který šestimilionovou dotaci na opravu Palachova domu navrhl ve sněmovně. „Pro hlasovali všichni poslanci bez výjimky,“ řekl Laudát. 

Rodný dům Jana Palacha ve Všetatech se začne měnit v muzeum už příští rok, má být hotové během dvou let. „Je to projekt, který se týká celé naší společnosti,“ komentoval Jan Poukar ze zmíněné Iniciativy. 

Video Poslanci našli 6 milionů pro Palachův dům
video

Poslanci našli 6 milionů pro Palachův dům

Ve Všetatech na Jana Palacha nezapomněli. Každý rok se zde koná vzpomínková akce. Pravidelně sem ze severních Čech jezdí také jeho bratr Jiří. Rok 1969 byl pro něj nejhorším rokem života. „I po těch letech si na bratra vzpomínám každý den. Jsem věřící člověk, a když se večer modlím, vždycky bráchu v duchu pozdravím,“ uvedl. 

Příběh Jana Palacha si lidé naposledy připomněli díky třídílnému filmu Hořící keř.