Pacienti z Českých Velenic mají lékaře v rakouském Gmündu

Gmünd/Rakousko – Zemská klinika v rakouském městě Gmünd dále zadarmo ošetřuje české pacienty. Jarní pilotní projekt, placený ze speciálního fondu, se ukázal jako úspěšný. Využívají ho lidé z příhraničí, kteří to mají na kliniku blíž než do české nemocnice. Nově tam začnou péči o nemocné proplácet pojišťovny.

Pavel Utěšený žije v Českých Velenicích. S poraněnou nohou zamířil za hranice – cesta do Gmündu mu trvá jen deset minut. I když ho ošetřuje německy mluvící lékař, přímo v ordinaci mu vše tlumočí do češtiny. K rakouským lékařům zamířil na doporučení známých. Na kontrole je tu už podruhé. „Do Českých Budějovic nebo Jindřichova Hradce je to nějakých šedesát kilometrů, tady je to pohodlnější a kratší cesta,“ uvedl pan Utěšený.

Video Reportáž Veroniky Kabátové
video

Reportáž Veroniky Kabátové

V rakouské klinice pracuje jako lékařka od března i Veronika Hronková. S ní jsou tu další dva čeští lékaři, ale také sestry a každý den i tým tlumočníků. Pacienti si tak odnášejí v češtině i lékařskou zprávu. „Část pacientů sem přichází od praktických lékařů na plánované vyšetření, jako je kolonoskopie nebo gastroskopie, část pacientů přichází akutně,“ potvrdila Veronika Hronková, lékařka Zemské kliniky Gmünd.

Projekt odstartoval v březnu. Určen je pacientům z Českých Velenic, ale také ze Suchdola nad Lužnicí nebo Nových Hradů, pro které je gmündská klinika blíž než česká zdravotnická zařízení. „Věřím, že projekt je pro české obyvatele velmi zajímavý,“ prohlašuje koordinátor projektu Manfred Mayer ze Zemské kliniky Gmünd.

Zemská klinika Gmünd
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Zemská klinika Gmünd od zahájení projektu v únoru ošetřila už 500 českých pacientů. Dosud bylo ošetření placené z peněz projektu, teď začnou péči o pacienty hradit pojišťovny. Smlouvu zatím podepsala největší VZP. „Úhrady budou nastaveny tak, že Gmünd by měl od pojišťoven získat stejnou výši úhrady, jako kdyby byl pacient léčen v ČR,“ vysvětlil supervizor projektu Michal Čarvaš.

Klinika v Gmündu pak ponese veškeré administrativní náklady spojené s komunikací s pojišťovnami nebo tlumočením.