Most chce přesvědčit firmy, aby zaměstnancům daly větší časovou volnost

Most – Mostecký magistrát chce největší zaměstnavatele v regionu přesvědčit o tom, že je pro ně výhodné zaměstnávat pracovníky i na částečný úvazek nebo jim umožňovat pohyblivou pracovní dobu. Radnice se tak snaží snížit nezaměstnanost v tradičně problematickém regionu i vyjít vstříc potřebám matek, pro které je zaměstnání kvůli péči o děti častokrát nedosažitelné.

Projekt "Společné příležitosti" v Mostě běží až do konce března 2015 a klade si za cíl zlepšit přístup mosteckých zaměstnavatelů k jejich pracovníkům. Jedním z výsledků by pak mohlo být větší otevření pracovního trhu; Ústecký kraj patří mezi regiony s nejvyšší nezaměstnaností v zemi -bez místa je tam každý sedmý.

V rámci projektu magistrát oslovil 52 největších zaměstnavatelů. Podle výsledných informací umožňuje pohyblivou pracovní dobu každý devátý. „Spousta zaměstnavatelů samozřejmě nevychází vstříc, přestože by měli ze zákoníku práce, tak provoz jim to neumožňuje,“ podotýká v této souvislosti ředitelka děčínského úřadu práce Marie Blažková.

Nejhůře jsou na tom podle odborníků zdravotní sestry, číšnice a prodavačky. Mostečtí úředníci chtějí zaměstnavatele přesvědčit, že vstřícnost vůči zaměstnancům se vyplatí, což potvrzují i zaměstnavatelé, kteří se projektu účastní. „Zaměstnanec podává mnohem větší výkon, ten je efektivnější a samozřejmě i kvalitnější,“ zdůrazňuje tajemnice mosteckého magistrátu Jaroslava Boudová. Právě radnice totiž patří mezi zaměstnavatele, kteří plovoucí směny umožňují.

Obdobnou zkušenost má ovšem i zdejší Asistenční centrum. „Máme mnohem menší fluktuaci a nemáme tak velké náklady na zaškolování nových pracovníků,“ uvádí jeho ředitel František Jochman.

Video Lidé bez práce? Most hledá řešení v pohyblivé pracovní době
video

Lidé bez práce? Most hledá řešení v pohyblivé pracovní době