Pardubice chtěly platit dva miliony, nakonec získají sto tisíc

Pardubice – Na demolici staré sportovní haly v Tyršových sadech nakonec vydělají Pardubice sto tisíc korun. Zakázku původně město přidělilo s tím, že zaplatí téměř dva miliony korun, v opakovaném tendru se ale ukázalo, že je kovová konstrukce pro firmy natolik zajímavá, že jsou naopak ochotné zaplatit samy vzhledem k tomu, kolik vydělají prodejem šrotu. V souvislosti s nevýhodným a sporným výběrovým řízením podal výpověď dlouholetý šéf odboru investic a majetku pardubického magistrátu Jiří Čáň.

Poté, co město čelilo kvůli dvoumilionové ceně za rozřezání haly kritice, opakovalo se výběrové řízení. Přihlásilo se 14 firem, ceny se pohybovaly od sta tisíc ve prospěch města až téměř po tři miliony pro uchazeče. Radnice se předem pojistila proti možnosti, že by vítězná firma nedodržela smlouvu a pozemek zbavila pouze prodejného železa a neprovedla sanaci pozemku. Podmínkou uzavření smlouvy je, že zhotovitel složí na účet Pardubic nejprve jistotu ve výši 1,75 milionu korun. Bude sloužit k zajištění plnění povinností firmy, zejména k úhradě sankcí, na které by vznikl nárok při porušení povinnosti provést kompletní dílo a předat je v dohodnutém termínu. Jistinu společnost Abajo složila 16. prosince, smlouva by měla být podepsána ještě v tomto týdnu. S pracemi chce firma začít hned po podpisu kontraktu.

Po první soutěži, kdy vítězná firma získala smlouvu na necelé dva miliony, se ozvala firma Kovošrot Jarý, že by halu zbourala zadarmo a peníze získala z prodeje železných konstrukcí. Později se zjistilo, že v objektu se nachází mnohem víc železa, než se předpokládalo. Podle vedení města odbor majetku a investic nevycházel z původní projektové dokumentace staré stavby, ale při prvním tendru si nechal zpracovat posudek od společnosti Prodin, která odhadla množství železa na 120 tun. Další dva posudky však předpokládají, že se na místě nachází 330 a 350 tun železa.