Praha se má na pozoru, blíží se mládež ze severu

Praha – Blížící se prázdniny v Dánsku přidělávají vrásky na čele radnici Prahy 1. Do metropole totiž zřejmě jako loni zamíří tisíce mladých lidí s jediným cílem – bavit se. Policie řešila desítky incidentů, kdy opilí Dánové vyvolávali rvačky nebo demolovali ubytovací zařízení. Zapotili se i záchranáři, kteří museli řadu z nich ošetřit. Dánská ambasáda očekává, že druhý únorový týden by mohlo přijet do Prahy asi deset tisíc Dánů, tedy podobné množství jako loni. Podle informací české policie by na podobné pobyty mohlo do Prahy přijet i 5000 mladých lidí ze Švédska.

Radní nechtějí nic podcenit. Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09) proto plánuje schůzku s dánským velvyslancem Christianem Hoppem, aby se podobným eskapádám předešlo. Velvyslanec by měl zajistit, aby média varovala turisty před nedodržováním českých zákonů. „Jakákoliv trestná činnost spojená s těmito zájezdy - výtržnost, demolování apod., - bude sledována a tvrdě postihována,“ naznačil znění varovných zpráv Lomecký. Podle starosty má Hoppe na schůzce kvůli dobré pověsti své země zájem.

Starosta už situaci probíral také s pražským policejním ředitelem Martinem Vondráškem. „Máme vytipováno, kde budou ubytovaní, bude zvýšený dozor státní i městské policie,“ uvedl Lomecký. Skupiny mládeže zřejmě dorazí ve dvou až třech termínech. Podle Lomeckého budou policejní manévry podobné, jako když přijíždějí do Česka fotbaloví fanoušci na sportovní utkání.

Masové zájezdy mládeže ze zahraničí do Prahy jsou relativně novým trendem, jehož popularita ale roste – hlavně kvůli nízkým cenám i dostupnosti alkoholu, často i pro nezletilé.