Mrazem polámané stožáry u Velkého Meziříčí nahradí 48 provizorních

Velké Meziříčí - U Velkého Meziříčí, kde se před Vánocemi v důsledku silné námrazy zřítilo 14 stožárů, dnes elektromontéři začali stavět dočasné elektrické vedení. Popadané stožáry nahradí 48 provizorních nižších sloupů. Přibližně do poloviny roku by měly být vyrobeny nové stožáry, které už na místě zůstanou nastálo.

Škoda se pohybuje v řádech desítek milionů

Prosincové mrazy na Vysočině po sobě mimojiné zanechaly i poškozené elektrické vedení. Vedle 14 spadaných elektrických stožárů zůstal minimálně jeden další staticky poškozený. „Pokud můžeme v tuto chvíli odhadovat, tak se škoda bude pohybovat určitě řádově v desítkách milionů korun,“ uvedl Vladimír Vácha, mluvčí EON a.s. „Tento extrémní případ je skutečně výjimečný a stává se zhruba jednou za 10-15 let. V celé historii jsme zaznamenali možná 3 podobné případy,“ říká Vácha.

Nové vysoké stožáry vyrostou na místě přibližně za půl roku 

Dělníci se během prací na novém dočasném vedení musejí vypořádat s nepříznivým počasím, rozbahněným polním terénem a se skalnatým podložím. Provizorní vedení bude fungovat zhruba 5-6 měsíců. Během této doby proběhne výběrové řízení, výroba nových stožárů, které následně provizorní sloupy nahradí.

Video Radovan Daněk k výměně popadaných stožárů
video

Radovan Daněk k výměně popadaných stožárů