Sliboval dozorcům miliony, oni mu nosili psaníčka. Za mříže jdou všichni

Liberec - Pětileté tresty dostali za korupci dva bývalí dozorci z věznice Rýnovice v Jablonci nad Nisou. Rozhodl o tom Krajský soud v Liberci. Muži se podle něj nechávali uplácet jedním z vězňů Zdeňkem Opatrným. Za to, že mu nosili vzkazy a léky, inkasovali 150 tisíc a další peníze měli slíbené. Opatrný dostal čtyřletý trest za podplácení. Odsouzení ale vinu odmítají, prý nešlo o úplatky, ale o půjčky.

Podle obžaloby se korupčního jednání dopustili ve druhé polovině roku 2011 dva bývalí občanští zaměstnanci věznice Jiří Novotný a Petr Maxilon. Podle rozhodnutí soudu si každý odsedí pět let. Policistům se podařilo dokázat, že si za shovívavost a nadstandardní služby nechávali platit nemalé peníze. Opatrný totiž všechny přesvědčoval, že disponuje mnohamilionovými prostředky. Žalobce o Opatrném ale tvrdí, že je schopný manipulátor a tyto peníze nikdy neměl.

Vychovatelé v rozporu s předpisy umožnili Opatrnému volat nepřiměřeně často, zejména jeho přítelkyni Baránkové. Doručovali mu od ní také ústní vzkazy, dopisy, léky, tabák, telefonní karty i peníze. Podle obžaloby dal Opatrný Novotnému 150 tisíc korun a přislíbil mu dalších 350 tisíc Kč a auto v hodnotě 300 tisíc Kč. Maxilon od něj údajně požadoval 3,85 milionu korun, ty ale nedostal.

Soudkyně Eva Drahotová uvedla, že případ korupce ve věznici za svoji dlouholetou praxi posuzovala poprvé. Jednání bývalých vychovatelů označila za alarmující. „Je paradox, že naletěli osobě, která je ve výkonu trestu a v minulosti byla souzena pro majetkovou trestnou činnost s podvodným podtextem. Ta ziskuchtivost je zcela jasná,“ uvedla soudkyně.

Šlo o půjčky, tvrdí obžalovaní

Soud potrestal také Opatrného přítelkyni Evu Beránkovou, která dostala dvouletý podmíněný trest. Ta měla na svobodě předávání peněz dozorcům organizovat. Všichni dnes obžalovaní ale vinu odmítají. Tvrdí, že nešlo o úplatky, ale o půjčky, a vězně prý nechávali telefonovat dlouhé desítky minut jen proto, že jim vězně bylo líto. Rozsudek zatím není pravomocný.

Video Telefonát Lucie Pokorné
video

Telefonát Lucie Pokorné

Telefonát Lucie Pokorné

16.1.2014

Pětiletý trest za korupci pro dva bývalé dozorce věznice v Rýnovicích