Olivova léčebna přežila krizi, její budoucnost mají zabezpečit města

Říčany (Praha-východ) – Z pražského magistrátu i říčanské radnice přišly nabídky pomoci zadlužené Olivově dětské léčebně. Tradiční ozdravovna je ve středočeských Říčanech, hlavnímu městu patří její budova. Obě města budou mít nad institucí větší kontrolu, její dosavadní provozovatelé se svého podílu vzdají.

Loni měla Olivova dětská léčebna třímilionový dluh a hrozila jí insolvence. Od té doby jí ale přibylo klientů a dluh se podařilo snížit na polovinu. „Současný stav je zhruba milion a půl dluhu, ale jsou určité závazky a pohledávky a účetnictví nabíhá,“ upozornila pověřená ředitelka léčebny Viola Břeňová.

Ozdravovna tak sice přežila, ale nemá vyjasněnou budoucnost. To by se mělo změnit předáním kontroly nad léčebnou dvěma radnicím. „Správní rada Olivovy nadace se rozhodla, že svůj zakladatelský podíl, který má v dětské léčebně, nabídne městu Praze a městu Říčany,“ oznámil místopředseda nadace, která zatím léčebnu provozuje spolu se zakladatelem ozdravovny Josefem Srbem. I ten se svého podílu vzdá. Města před převzetím léčebny chtějí provést účetní audit, podle říčanského starosty Vladimíra Kořena se tak ukáže, co vše bude potřeba splatit.

Problémy se snaží řešit i sama léčebna. Otevřela nové ozdravné programy, bude například léčit dětskou obezitu. Počet dětí by se tak měl zvýšit. V únoru se jich přijede léčit 60. „Křivky klientů se zvyšují směrem k prázdninám,“ podotkla přitom ředitelka Břeňová.

Současné vedení léčebny viní ze situace, do které se říčanská „Olivovna“ dostala, bývalou ředitelku. Ta naopak tvrdí, že za ni mohou její nástupci, dluhy, které jim zanechala, podle bývalé ředitelky nebyly tak vysoké, aby je nové vedení nemohlo uhradit.

Olivova dětská léčebna v Říčanech existuje od konce 19. století, zprvu se ale instituce starala o výchovu opuštěných dětí. Jako ozdravovna funguje od roku 1926, Olivova nadace ji prostřednictvím obecně prospěšné společnosti provozuje od poloviny 90. let.