Lázně Kyselka přivítají turisty na jaře. Hosty ale až za 15 let

Kyselka (Karlovarsko) – Obnovit slávu Kyselky chce do patnácti let obecně prospěšná společnost Lázně Kyselka, která od loňského roku vlastní většinu budov ve zdevastovaném areálu. Kyselka se má stát lákadlem pro turisty – komorním protipólem velkých lázní Karlovy Vary, které jsou nedaleko. Turisticky by ale měla Kyselka ožít již letos, od jara bude vlastník v lázních pořádat veřejné prohlídky, při kterých se lidé seznámí s postupem oprav a které by mohly také přilákat donátory.

Lázně Kyselka byly po léta chátrajícím pomníkem posledních desetiletí a potom předmětem ostrého sporu mezi památkářskými aktivisty a vlastníky rozpadajících se budov. Teď ale zase začalo opuštěnému komplexu svítat na lepší časy – nezisková společnost Lázně Kyselka i Karlovarské minerální vody, které se dnes dělí o vlastnictví, zahájily záchranné práce. Podle předsedy správní rady Lázní Kyselka Vladimíra Lažanského je už nyní vidět, jak lázně ožívají. Rekonstrukce celých lázní tak, aby se staly důstojným rekreačním cílem, podle něj potrvá deset až patnáct let, ale už letos se může Kyselka stát cílem příležitostných výletů, protože budou probíhat řízené prohlídky zatím ještě stále rozpadlého areálu.

Přivést do Kyselky návštěvníky zřejmě nebude složité – už teď se sami jezdí podívat. „Od loňska tu každý den korzují lidé a velmi je to zajímá,“ uvedl starosta Kyselky Aleš Labík. Obec, jejíž současné centrum leží v blízkosti zdevastované lázeňské zóny, s obnovou lázní spojuje svůj další rozvoj a drobnými příspěvky se na ní také chce podílet.

Na opravy přispěje obec, hlavně ale EU a benefice

Obec Kyselka přispěje na obnovu lázní řádově desítkami tisíc korun. S ohledem na celkové náklady je to spíš symbolický příspěvek. Kompletní rekonstrukce osmi objektů, které neziskové společnosti patří, přijde na 300 až 400 milionů korun. Loni utratila o. p. s. prvních 3,5 milionu za stabilizaci opuštěných objektů, jejich vyklizení a vyřezání náletových rostlin. Letos utratí nejméně dalších 18,5 milionu korun, které má. „Když seženeme 50 milionů, využijeme je,“ podotkl Lažanský. Na hlavní část prací – a tím i nákladů – ovšem budou chtít Lázně Kyselka získat evropskou dotaci, o kterou požádají v roce 2015. Další peníze by mohli poskytnout sponzoři, které společnost osloví, a vynést benefiční akce, které bude obecně prospěšná společnost pořádat.

Po dokončení obnovy celého komplexu včetně lázeňského parku a okolí by měl v Kyselce vzniknout protipól lázním Karlovy Vary. Mělo by jít o útulné a esteticky sladěné středisko, na rozdíl od stylově různorodých Karlových Varů. „Máme ambici tyto bývalé pohodové lázně z konce 19. století šetrně provozovat,“ uvedl Vladimír Lažanský. V Kyselce vzniknou restaurace, ubytování, koncertní a kongresové síně.

Konkurent Karlových Varů v rozvalinách

Lázně Kyselka založili místní vládci Neubergové v první polovině 19. století, za jejich vzestupem ve druhé půli století stál Jindřich Mattoni. Staly se jedním z nejvyhledávanějších lázeňských míst v českých zemích, až do druhé světové války představovaly vážnou konkurenci i pro nedaleké Karlovy Vary. Po válce ale sláva vyhlášených lázní rychle povadla. Nejprve posloužily jako útočiště uprchlíkům z Řecka sužovaného občanskou válkou, později byla v lázních dětská ozdravovna. Již v té době začaly budovy chátrat, situace se ještě zhoršila v 90. letech, kdy se léčebna zrušila a stát budovy rozprodal. Většinu objektů dnes vlastní obecně prospěšná společnost Lázně Kyselka, na niž je loni převedl dosavadní vlastník, společnost RIS. Další budovy patří Karlovarským minerálním vodám, které rovněž zahájily jejich rekonstrukci.