Za vyhořelé pneumatiky v Boru zaplatí firma v konkurzu milion

Praha/Bor u Skutče – Shořelé pneumatiky ze skládky v Boru u Skutče ani téměř po třech letech nezmizely a vlastník areálu, kde leží, za to byl potrestán. Ministerstvo životního prostředí mu potvrdilo milionovou pokutu, kterou původně udělila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Zda ji ale zaplatí, je otázka, od loňského října je firma v konkurzu. Že vyhořelé pneumatiky neuklidila, zdůvodňovala nedostatkem peněz.

Pneumatiky v borském areálu firmy SpeNet hořely v červnu 2011. ČIŽP potom vyzvala vlastníka, aby odpad po požáru uklidil, to se však v určené lhůtě nestalo. „Bylo zjištěno, že žádné ze stanovených opatření pro zjednání nápravy nebylo společností ani částečně realizováno,“ upozornila mluvčí ČIŽP Simona Cigánková. Loni v květnu proto inspekce areál zkontrolovala a firmě uložila pokutu. Protože se odvolala, je pokuta pravomocná až nyní, kdy je SpeNet již čtyři měsíce v likvidaci. Podle mluvčí Cigánkové bude pokutu vymáhat Celní úřad.

Odpad ze skládky, která měla před požárem rozměry 150 krát 60 metrů a výšku 7 metrů, podle inspekce ohrožuje životní prostředí. Vyhořelé zbytky odpadů představují riziko pro půdu, povrchové a podzemní vody i ovzduší a také pro zdraví lidí.

Video Pokuta za vyhořelou skládku nic neřeší
video

Pokuta za vyhořelou skládku nic neřeší

Požár skládky v Boru u Skutče na počátku června 2011 zřejmě způsobili dělníci, kteří na blízké budově spravovali autogenem střechu. Hašení pneumatik trvalo několik dní, zraněn nikdo nebyl. Hustý dým z požáru byl vidět desítky kilometrů daleko. Kvůli kouři zhruba 180 obyvatelům Boru několik dní hrozilo to, že budou muset být evakuováni do blízké Proseče.