Tanvaldsko vytáhlo do boje s vandaly, má nový kamerový systém

Tanvald / Chlumec nad Cidlinou - Vandalové, výtržníci a zloději aut trápí obce na Tanvaldsku. Pomoci by jim nyní měl nový jednotný kamerový systém. Starostové pěti měst a obcí v regionu se dohodli a pořídili ho společně. Podobné problémy řeší i majitel zámku v Chlumci nad Cidlinou. Kvůli opakovaným útokům vandalů v zámeckém parku se rozhodl vstup na svůj pozemek omezit.

Celé Tanvaldsko nově střeží více než dvě desítky kamer, jsou na pečlivě vybraných místech, kde se problémy pravidelně opakují. Systém pořídily radnice v Plavech, Velkých Hamrech, Smržovce, Kořenově a Tanvaldu dohromady jako společný projekt. 

Policisté a strážníci už kamery testují. Díky kvalitnímu záznamu v noci mají pomoct například při krádežích aut. „A také při přestupcích proti veřejnému pořádku, jako je drobné ublížení na zdraví a podobně,“ dodal vedoucí tanvaldského policejního oddělení Jan Hlubuček. Starostové mají navíc k signálu z kamer přístup pomocí aplikace v chytrém telefonu.

Přínos kamer se vyhodnotí po roce. Například Velké Hamry už uvažují, že pořídí i další. Kamery se totiž v regionu osvědčily už v minulosti. „Byl tady problém s krádežemi aut, a když jsme nainstalovali první dvě kamery, tak ty krádeže výrazným způsobem poklesly,“ pochvaluje si tanvaldský starosta Petr Polák (ODS). Místním Velký bratr nevadí. V Hamrech dokonce někteří přišli i s vlastními návrhy, která místa zabírat. 

Zámek Karlova koruna
Zdroj: ČTK
Autor: Vojtěch Podstavek

Kinští budou na noc zavírat park

Problém s vandaly a zloději řeší i rodina Kinských, majitelé zámku Karlova koruna v Chlumci nad Cidlinou. Cílem útoků je místní park, ztrácejí se žárovky, odpadkové koše i výsadba. Neustálý úklid a nákup nových věcí stojí statisíce korun ročně. „V kdejaké garáži můžete najít koš ze zámku,“ stěžuje si kastelánka Marcela Zahálková.

V Chlumci je odnepaměti zvykem, že se zámecký park nezavírá. Kvůli vandalům a zlodějům se to ale už brzy změní - vlastníkům došla trpělivost a rozhodli se park na noc uzamykat. „Bohužel majitelé došli k závěru, že nic jiného nezbývá,“ říká kastelánka. V zimě se brány automaticky zavřou zřejmě v osm hodin, v létě možná až o půlnoci. „Nejsme z toho odvázaní, ale na druhou stranu se vůbec nemůžeme divit,“ konstatuje starosta města Miroslav Uchytil (KDU-ČSL).

Pokud zamykání nepomůže, majitel zámeckého areálu uvazuje o tom, že zaměstná nočního hlídače. Ve hře je také instalace bezpečnostních kamer.

Video Města bojují s vandaly a zloději
video

Města bojují s vandaly a zloději