ROP Severozápad chce rozdělit všechny peníze, ale klade přísné podmínky

Ústí nad Labem – Poslední z evropských dotací, které se rozdělují z končícího Regionálního operačního programu Severozápad, děsí obce. Ty žádají o příspěvky, ačkoli nevědí, zda dokáží naplnit podmínky. Hrozí jim, že o dotaci přijdou kvůli případným zdržením ve výběru dodavatelů – stačí, aby se některý z nich odvolal.

Úřad Regionální rady Severozápad přijímá poslední žádosti o dotace, závěrečné výzvy se týkají se projektů na podporu cestovního ruchu. „Příjem žádostí končí 22. ledna 2014 ve 12 hodin,“ uvedl mluvčí rady Vojtěch Krump. Úřad vyhodnocuje i žádosti z předchozích výzev, brzy by měl rozhodnout, kdo peníze dostane. Příjemci ale budou nad sebou mít mohutný bič.

Projekty budou nově rozděleny do etap, které budou mít stanovený termín dokončení. Zásadní pro řádné využití peněz z ROP Severozápad totiž bude, zda bude v určený termín hotovo 15 procent projektu. „Dostali jsme se do situace, že musíme letos vyčerpat poměrně velké množství peněz. Kdybychom etapizaci nedělali, tak bychom vyhlásili pouze tři miliardy, ale my jsme vyhlásili 4,5 miliardy,“ řekl předseda Regionální rady Severozápad Petr Navrátil (ČSSD).

Ovšem v případě, že se již během přípravy ukáže, že není možné mít práce včas, projekty zřejmě ani nezačnou. Mezi žadateli o dotace jsou například Třebenice, které chtějí postavit novou radnici za 33 milionů, nebo Jiřetín pod Jedlovou, který žádá o 8 milionů na revitalizaci centra. Žadatelé se shodují, že stačí, aby se protáhlo výběrové řízení – například kvůli odvolání neúspěšného účastníka – a z dotací nic nebude. „Firmy by si měly uvědomit, že když tu stížnost podají, tak z toho nebude mít nikdo nic, firma ani obec, protože už se to nestačí zúřadovat,“ poznamenal starota Jiřetína Josef Zoser (HZHROM). Obce by proto uvítaly, kdyby byli úředníci Regionální rady Severozápad mírnější. 

Úřad regionální rady ale od svých podmínek ustoupit nehodlá. Sice je jeho cílem rozdělit všechny peníze, které v regionálním operačním programu zbývají, ale současně se chce vyhnout problémům, které by ho čekaly, kdyby projektům ponechal volný průběh. Dříve tomu tak bylo, závazný byl pouze termín dokončení, včasné dokončení jednotlivých etap dotační úřad nehlídal. Teď, když má ROP Severozápad za sebou skandál s ročním zastavením dotací, jsou ale úředníci mnohem opatrnější. Především musí dohlédnout na to, aby byly všechny projekty hotové do konce roku 2015. „Všichni příjemci to věděli, v minulosti se leckdy dávaly výjimky na ledacos, ale teď nebudou možné,“ podotkl Petr Navrátil.

Kdyby se nakonec příliš mnoho příjemců peněz vzdalo, má vedení regionální rady v záloze ještě jednu výzvu. „Pokud by ještě v příštím roce v programu zbyly nějaké peníze, je teoreticky možné, že vypíšeme ještě jednu malou rychlou výzvu zřejmě v září. Bude to ale záviset hlavně na čerpání peněz od žadatelů,“ upozornil předseda rady Petr Navrátil. V příštím roce už ROP Severozápad žádné dotace přidělovat nebude, ale úřad regionální rady se ještě bude zabývat administrativou. Potom zřejmě zanikne, v novém dotačním období se totiž budou peníze pro regiony rozdělovat z centrálního integrovaného operačního programu.