Za potyčky na Máji obvinila policie 47 lidí, vyšetřování ale ještě neskončilo

České Budějovice – Téměř po půl roce od ukončení protestů policie stále vyšetřuje letní dění v Českých Budějovicích. Celkový počet obviněných kvůli letním nepokojům se zatím vyšplhal na 47 lidí. Nejvíce z nich policisté obvinili kvůli útoku na úřední osobu. Účastníci letních protiromských pochodů tvrdili, že policie byla při zásazích příliš agresivní. Někteří z obviněných ale již byli i odsouzeni k podmíněným trestům.

Během jedenácti protestních akcí, které od června do srpna proběhly v Českých Budějovicích a směřovaly proti romské komunitě žijící na sídlišti Máj, zajistili policisté přes dvě stovky účastníků protestů. Nakonec 47 z nich policie obvinila. Podle policejního mluvčího Jiřího Matznera se ale vyšetřovatelé letními událostmi ještě zabývají a počet stíhaných není konečný.

Policie se ovšem po protestních pochodech, z nichž část se proměnila v pouliční potyčky účastníků s policisty, také sama stala terčem stížností. „Týkaly se například použití teleskopických obušků, s nimiž měli zasahovat policisté v civilu. Tyto podněty ale nesměřovaly na jihočeskou policii, většinou šlo o posily z řad policistů, kteří k nám přijeli z jiných regionů,“ podotkl ředitel jihočeské policie Radomír Heřman.

Nepokoje v Českých Budějovicích vypukly loni v červnu po hromadné rvačce na sídlišti Máj. Podle organizátorů protestů byl tento konflikt projevem problematického chování místní romské komunity. K nespokojeným obyvatelům májského sídliště, kteří byli přesvědčeni, že se město ani policie situací nezabývají, se podle policie při protestních akcích přidali radikálové z celého Česka. Při pochodech k sídlišti potom propukaly potyčky s policií. Již po první demonstraci policie obvinila deset lidí, dalších osm začala stíhat kvůli předcházejícímu konfliktu na sídlištním hřišti.

Po protestech se situace změnila, neziskové organizace zahájily na sídlišti Máj projekty pro děti a do ulic se vydali asistenti prevence kriminality, které městská policie nabírá z řad samotné problémové komunity. Kriminalita v Budějovicích ale podle statistik roste, a to hlavně v centru. V trestných činech převládají krádeže - nejvíc rostou u jízdních kol. Loni jich zloději ukradli o 150 víc než v roce předchozím. Jedním z nejrizikovějších míst je náměstí a také horní část lanovky, kde se koncentrují i drogově závislí.

Video V Českých Budějovicích rostou krádeže - hlavně jízdních kol
video

V Českých Budějovicích rostou krádeže - hlavně jízdních kol