Praha 3 zažaluje magistrát kvůli projektu u žižkovského nádraží

Praha - Radnice Prahy 3 podá žalobu na magistrát kvůli vydanému územnímu rozhodnutí pro stavbu multifunkčního centra na Nákladovém nádraží Žižkov. Praha 3 chce u soudu dosáhnout zrušení rozhodnutí, které povolilo stavbu v severní části nádraží. Podle radnice a dalších odpůrců z řad občanských sdružení je projekt naddimenzovaný a umístění vedle památkově chráněné budovy nádraží nevhodné.

Městská část se již v září 2012 odvolala proti územnímu rozhodnutí, které vydal stavební úřad Prahy 3. „Radnice má k projektu společnosti Discovery Group, která chce v lokalitě postavit obchodní centrum, administrativní budovy a bytové domy, zásadní výhrady,“ uvedl mluvčí Prahy 3 Stanislav Kněnický s tím, že podání správní žaloby bez návrhu na odkladný účinek dnes schválila rada městské části. „Máme za to, že stavební úřad umístil stavbu nezákonně,“ řekl místostarosta Ondřej Rut (ŽNS). „Dnešním rozhodnutím chráníme občany Prahy 3 proti neúměrnému zásahu do jejich životního prostředí,“ doplnil.

Podle odpůrců stavba zničí místní biotop a zatíží oblast

Magistrátní odbor výstavby a územního plánování vydal loni 15. listopadu rozhodnutí o umístění stavby, ve kterém odvolání Prahy 3 zamítl. Místní Strana zelených tvrdí, že obrovská stavba zahltí už teď přetíženou oblast další dopravou a zničí unikátní biotop, v němž biologové našli 30 chráněných druhů rostlin a živočichů. Právní žalobu musí radnice podat podle zákona do 60 dnů od rozhodnutí. Lhůta vyprší 25. ledna 2014.

Firma Discovery Group chce za 6,75 miliardy postavit velké obchodní centrum s kancelářemi, byty a parkovacími plochami. První fáze projektu se dotkne pozemků o rozloze 140 tisíc metrů čtverečních. V blízkosti nádraží hodlá stavět také firma Žižkov Station Development vlastněná Českými dráhami a společností Sekyra Group.