Kniha hříchů - řešení pro boj s černými skládkami

Jihlava - Jihlavský magistrát dnes spustil aplikaci s názvem Kniha hříchů, která má pomoci s bojem s černými skládkami. Lidé prostřednictvím aplikace mohou na černé skládky ve městě a okolí upozorňovat. Podobnou aplikaci mají i další města. Například Praha 10 sbírá od obyvatel podněty, které upozorňují na nepořádek v ulicích, autovraky, černé skládky i závady na dětských hřištích už 6 let.

Odpadky mimo kontejner jsou podle vyhlášky černá skládka. Loni bylo v krajském městě víc než 2 tisíce černých skládek, to chtějí úředníci změnit. V jednoduché aplikaci, která doteď sloužila jen pro vnitřní potřeby úřadu, lidé popíší místo, kde je černá skládka a můžou přiložit i fotografii.

„Vygeneruje se automaticky e-mail, ze kterého je jasné, kdo to hlášení vyřizuje a odpovídá za něj, aby bylo vyřešeno,“ uvedla Katarína Ruschková, vedoucí odboru životního prostředí, Magistrát Jihlavy. Z aplikace se zároveň dozví, jak a kde správně třídit odpad. „Čím rychleji tu skládku objevíme, tím rychleji ji můžeme odstranit, tím menší jsou náklady a je menší pravděpodobnost, že bude narůstat,“ dodala Ruschková.

K ohlášení černé skládky můžou lidé využít veřejný internet v budově magistrátu anebo kontaktovat osobně úředníky a městskou policii. Magistrát ale po lidech nebude požadovat žádné svědectví o tom, kdo skládku založil. I další města na Vysočině - Třebíč, Humpolec i Havlíčkův Brod - plánují spustit podobné stránky. Chtějí tak motivovat občany k tomu, aby se starali o své město.