Olomoucké muzeum má fragment mumie Ramesse II., unikát v Česku i ve světě

Olomouc – Ačkoli olomoucká historie sahá přinejmenším do římských dob, městské Vlastivědné muzeum zjistilo, že celé dějiny města nejsou ničím v porovnání s nenápadným kusem textilie z pozůstalosti jednoho ze spolupracovníků instituce. Muzejní badatelé totiž zjistili, že jde o kus textilie z mumie egyptského faraona Ramesse II., který žil ve třináctém století před naším letopočtem. Lidé si ji budou moci prohlédnout na výstavě v březnu.

Jak se fragment textilie z mumie Ramesse II. dostal do olomouckého Vlastivědného muzea, jeho pracovníci netuší. Objevili ho náhodou, když procházeli pozůstalost po dlouholetém muzejním pracovníkovi Václavu Burianovi. Znají však alespoň část historie útržku plátna – od mumie byl oddělen v roce 1886, původně patřil vídeňskému malíři a fotografovi Richardu Buchtovi.

Podle kurátorky Vlastivědného muzea Markéty Dolákové je možné, že součást mumie přinesl do Olomouce místní badatel Mořic Remeš, který studoval Buchtovu pozůstalost a později pomáhal připravovat výstavu o Egyptu v olomouckém muzeu. Vzácná textilie se do sbírky muzea mohla také dostat z olomoucké vědecké knihovny, v jejímž fondu byla část Buchtovy pozůstalosti uložena.

Vzácný fragment si veřejnost bude moci prohlédnout poprvé v březnu. Tehdy má proběhnout výstava věnovaná starověkému Egyptu. K vidění ale bude i později. V létě ale k vidění nebude, muzeum ji pošle do Spojených států na expertizu.


Ačkoli stáří textilie ještě určí výzkum v Chicagu, egyptoložka z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Jana Mynářová je přesvědčena, že není žádný důvod o původu textilie pochybovat. Hodnota fragmentu obinadla se nedá vyčíslit.

Vlastivědné muzeum má ve své sbírce naprostý unikát, nic podobného nemá žádné jiné muzeum v Česku a na světě jsou podobné fragmenty slavné mumie pouze v několika sbírkách. „Možná něco podobného je ve velkých muzeích ve Francii či Anglii, ale u nás a možná ani v celé střední Evropě ne,“ poznamenal ředitel muzea Břetislav Holásek. Také podle něj je hodnota artefaktu nevyčíslitelná.

Video Faraonův fáč v olomouckém muzeu
video

Faraonův fáč v olomouckém muzeu

Ramesse II. známý též jako Ramesse (či Ramses) Veliký patřil k vládcům 19. egyptské dynastie. V době jeho vlády byla egyptská Nová říše na vrcholu moci, Ramesse se snažil rozšířit vliv Egypta na úkor Chetitské říše do Sýrie a dále do Asie. Proslul ovšem nejenom jako výbojný panovník, ale také jako jeden z tvůrců mírové smlouvy – zřejmě první v historii. Ukončila egyptsko-chetitskou válku. Ramesse Veliký také bývá spojován s biblickým faraonem, který nechal odejít Izraelské z egyptského zajetí – jde ovšem především o záležitost populární kultury. Pohřben byl v Údolí králů, později byla jeho mumie v obavě ze zlodějů přemístěna do Dér el-Bahrí. V 19. století jeho mumii objevil německý egyptolog Emil Brugsch. I po třech tisících let bylo Ramessovo tělo výjimečně dobře zachováno. Dnes je mumie k vidění v Egyptském muzeu v Káhiře.