Setkání české šlechty na Hradě, modlila se za Karla Velikého

Praha – Zcela výjimečně se dnes při příležitosti bohoslužby za Karla Velikého setkala na Pražském hradě česká aristokracie. Do katedrály svatého Víta, kde mši sloužil pražský arcibiskup Dominik Duka, přišli příslušníci dvou desítek šlechtických rodů včetně Schwarzenbergů, Lobkowiczů či Kinských. Letos uplyne od smrti prvního středověkého císaře 1200 let.

Video Setkání českých šlechticů
video

Setkání českých šlechticů

Podle pořadatelů byla dnešní akce na Pražském hradě jedním z mála veřejných setkání české šlechty. Zúčastnili se ho zástupci asi 20 rodů. „Je zde hodně potomků Karla Velikého, jako třeba Schwarzenbergové, Lobkowiczové, Sternbergové,“ uvedl šéfredaktor serveru Historickaslechta.cz Jan Drocár.

„Jsem v 35. generaci jeho potomkem. Mít ho někde v sobě, i kdyby to byla buňka, stojí za to,“ poznamenal jeden z účastníků bohoslužby František Kinský. Na počátku 9. století byla říše Karla Velikého rozhodující mocností v západní Evropě. Panovník nazývaný Otec Evropy byl ve 20. generaci přímým předkem římského císaře a českého krále Karla IV.

Dnešní událost nabídla příslušníkům aristokracie vzácnou příležitost potkat se s ostatními rody. „Styky udržovala moje babička a dědeček, já už jsem ta mladší generace. Doufám tedy, že poznám členy ostatních šlechtických rodin,“ řekla Kateřina Daczická.

Zatímco česká šlechta se potkává většinou jen při rodinných příležitostech, evropská aristokracie se každé jaro schází právě v Čechách v Karlových Varech na plesovém a dostihovém víkendu.